zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Masło z orzechów brazylijskich

| 5 komentarzy

dscn7307Orzechy brazylijskie to zdecydowanie moje ulubione orzechy. Już od dłuższego czasu przymierzałam się aby napisać o nich artykuł. Uwielbiam je  ponieważ po pierwsze są naprawdę bardzo smaczne – coś pośredniego między migdałami a orzechami laskowymi. Łagodny smak i ciekawą konsystencję zawdzięczają dużej ilości tłuszczy i małej zawartości tanin. No ale przede wszystkim orzechy brazylijskie to skarbnica minerałów a szczególnie selenu. Już 2 orzechy dziennie wystarczą aby pokryć zapotrzebowanie dzienne na ten pierwiastek u dorosłego człowieka. A jaka jest rola selenu w naszym organizmie? Jest to przede wszystkim bardzo silny przeciwutleniacz. Chroni nas przed powstawaniem komórek nowotworowych.

Orzechy brazylijskie to również cenne źródło dobrych, nienasyconych tłuszczów, witaminy E oraz cynku. Pierwiastek ten jest szczególnie polecany dla osób nadużywających alkoholu ponieważ  wzmaga działanie dehydrogenazy alkoholowej.

Drzewa orzesznicy wyniosłej z których się zbiera orzechy brazylijskie, rosną niemal wyłącznie dziko w lasach Amazonii, głownie w Brazylii (stąd ich nazwa). Ogromną ich zaletą jest to, że większość z nich pozyskiwana jest z drzew dziko rosnących (a nie z plantacji). Zbierane są tylko ręcznie, łuskane przez kobiety za pomocą specjalnie skonstruowanych ręcznych maszynek. Nie są nawet prażone, tylko suszone w słońcu. Jest to więc jeden z nielicznych produktów spożywczych uprawianych, zbieranych i obrabianych w sposób całkowicie naturalny (źródło: Bakalland.pl)

W sprzedaży są również orzechy brazylijskie ze znakiem sprawiedliwego handlu (fair trade). Mimo wysokiej wartości smakowej i odżywczej orzechów brazylijskich oraz dużych trudności, a nawet niebezpieczeństw związanych z ich pozyskiwaniem, cena skupu od zbieraczy na rynku konwencjonalnym jest niska. Wynika to zarówno z niewielkiego popytu na rynku międzynarodowym, jak i z faktu, że pomiędzy zbieraczami w lesie a przetwórniami w miastach, trudniącymi się łuskaniem i przerobem orzechów, jest duża odległość, co wykorzystują liczni pośrednicy. Sprawiedliwy Handel, wykluczając ich z łańcucha dostawców, umożliwia zbieraczom lepszy zarobek. (źródło:  www.sklep.sprawiedliwyhandel.pl)

Masło z orzechów brazylijskich to mój ostatni eksperyment kulinarny. Znałam wcześniej przepis na masło z nerkowców które jest bardzo smaczne i pożywne. Skoro orzechy brazylijskie są także smaczne i zawierają znaczną ilość tłuszczów, to dlaczego by nie zrobić masła również z nich?

Do zrobienia małej miseczki masła potrzebujemy kilkanaście orzechów które moczymy na noc w zimnej wodzie. Następnego dnia orzechy mielimy w blenderze na gładką masę, dodajemy trochę oliwy z oliwek, kilka kropel oleju sezamowego do smaku, szczyptę soli i gotowe. Jeśli ktoś preferuje masełko na słodko można dodać trochę miodu.

5 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.