zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Prawdziwy rosół i stare ksiażki kucharskie

| 4 komentarze

bulionOd pewnego czasu namiętnie przeglądam serwisy aukcyjne w poszukiwaniu starych książek kucharskich. Fascynują mnie te pożółkłe kartki,  szczegółowe ilustracje lub czarno – białe zdjęcia, np. z etapami sporządzania francuskiego ciasta lub ściąganie skóry z zająca. Ciekawe są porady dla młodych gospodyń których brakuje mi we współczesnych książkach kucharskich dotyczących np. nakrywania do stołu, przyjmowania gości a także patroszenia drobiu i ryb, porcjowania mięsa. A najważniejsze są oczywiście przepisy na potrawy tradycyjne, bez żadnych półproduktów czy chemicznych polepszaczy. Na potrawy jak u babci…

Moim najnowszym nabytkiem jest książka pani Aliny Gniewkowskiej: Współczesna kuchnia domowa. Współczesna, jednak będąca przedrukiem ksiązki z 1927 roku! To jak na razie mój najstarszy nabytek.

gniewkowska

Mając na uwadze mróz i śniegi za oknem, zamieszczam coś na rozgrzewkę: fragment rozdziału o zupach, a dokładnie rzecz biorąc o rosole. Prawdziwym wołowym rosole… (z zachowaniem oryginalnej pisowni):

„[…]Chcąc mieć dobry rosół, trzeba wziąć na jedną osobę 400 gr wołowiny, gdyż mięsa w rosole nigdy nie może być za dużo. Wiele smaku rosołowi dodają podróbka z kury, można je włożyć o ile się tego dnia ma drób na obiad, lub tez kupić oddzielnie na targu. Na dobry jednak gospodarski rosół dosyć jest 200 gr mięsa na osobę. Najsmaczniejszy rosół jest gotowany w kamiennym lub glinianym garnku […] Trzeba go wolno gotować pod pokrywą, im wolniej się mięso gotuje, tym więcej ono z siebie soku wypuści i rosół będzie mocniejszy. Szumowiny starannie zbierać. Rosół powinien się gotować od 3 do 6 godzin. Najlepszym mięsem na rosół jest: krzyżowa z kwiatkiem, krzyżowa spodnia, środkowa, od ogona, szponder, łojówka. Włożyć mięso w garnek, poprzednio ostrożnie opłukawszy go pod kranem, zalać zimną wodą, licząc 2 szklanki na osobę, – garnek szczelnie przykryć i postawić na wolnym ogniu, gdyż, powtarzam, od wolnego zagotowywania zależy dobroć rosołu. Potem, zależnie od ilości gotowanego rosołu, – włożyć  od 2 do 4 średnich korzonków pietruszki, parę marchewek, kawałek selera, pora, rzepkę, trochę kapusty, cebulę zrumienioną na blasze. Przy kładzeniu włoszczyzny, posolić rosół do smaku, wsypać parę ziarnek pieprzu i angielskiego ziela. Na jakieś 20 minut przed obiadem rosół odsunąć aby się ustał, poczem wlać do wazy przez gęste włosiane sitko, specjalnie do rosołu przeznaczone. W lecie suszę w piecyku do rumiana strączki groszku zielonego, a w zimie po parę strączków wrzucam do rosołu dla dodania koloru. Rosół podać z czem kto chce[…]”

kucharskie

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.