zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Kutia – wigilijny deser

| 4 komentarze

Mimo że Wigilia to wieczerza  głównie przy potrawach postnych, czyli o niewielkiej zawartości tłuszczu i cukrów, jednak w każdym domu na wigilijnym stole gości zazwyczaj jakiś deser. W niektórych domach będą to kluski z makiem, w innych łazanki a jeszcze w innych kutia.

Z racji tego że pochodzę z wschodniej części Polski, w moim domu od zawsze na stole wigilijnym pojawia się kutia zwana przez niektórych kucią. Potrawa wywodząca się z Ukrainy, dziś spotykana już chyba w każdym rejonie Polski…

Tradycyjna kutia przygotowywana jest z pszenicy. U mnie robi się kutię z pęczaku, można również z ryżu. Najważniejszy jest jednak mak. I bakalie. Duuużo bakalii: rodzynki, suszone śliwki, orzechy, migdały … I miód.

Kutia , mimo iż słodka jest bardzo zdrowa. Suszone śliwki, rodzynki, figi posiadają dużo błonnika wspomagającego trawienie (ważne podczas świąt), orzechy i migdały to bogate źródło minerałów, głownie magnezu. Mak  zawiera min. witaminy A, C, D, E, błonnik  wapń, magnez, żelazo i potas. Nie wspominając już o bogatym w „dobre węglowodany” i witaminy z grupy B pęczaku.

Składniki:

1 szklanka pęczaku (rodzaj kaszy jęczmiennej)

1 szklanka maku

½ szklanki rodzynek

2-3 łyżki miodu

Łyżka cukru brązowego (jeśli chcemy bardziej słodko)

Orzechy włoskie

Migdały

Śliwki suszone

Pęczak zalać zimną wodą i moczyć około godziny (można tego nie robić, ale wtedy ugotuje się szybciej). Gotować w ilości wody trzy razy większej niż ilość pęczaku z niewielka ilościa soli.

Mak również moczymy a następnie mielimy w maszynce do mięsa przynajmniej 2 razy.

Rodzynki moczymy w ciepłym mleku. Kiedy pęczak ostygnie mieszamy go z makiem. Dodajemy miód, rodzynki, śliwki, pokrojone orzechy i migdały. W miarę potrzeby dosładzamy miodem lub cukrem brązowym.

Ponieważ Wigilia już jutro, chciałbym, zanim pochłoną mnie  do reszty świąteczne przygotowania, życzyć Wam moi drodzy czytelnicy:

– Mnóstwa  dań pysznych ale i zdrowych i ekologicznych

– Śniegu za oknem

– Pachnącej choinki

– wymarzonych prezentów

– Oraz ciepłej, rodzinnej atmosfery i  dużo miłości

Edyta Żuk – Kempa „Eko Quchnia”

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.