zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Jak zrobić jogurt naturalny w domu?

| 14 komentarzy

Wydawało mi się kiedyś, że zrobienie naturalnego jogurtu w domu to wielka sztuka. Przekonana byłam, że potrzebna jest do tego odpowiednia aparatura, specjalny termometr, specjalne kultury bakterii itp.  Okazało się jednak, że zrobienie jogurtu w domowych warunkach jest dziecinnie proste. Wystarczy że mamy pod ręką kilka słoiczków, kartonowe pudło wyłożone ciepłym materiałem (np. polarem), litr mleka, kubeczek gotowego jogurtu naturalnego. A za termometr może nam posłużyć własny palec :)…

Oczywiście można zakupić przeznaczoną do tego jogurtownicę, a w sklepach ze zdrową żywnością nabyć specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii jogurtowych. Podany prze ze mnie przepis jest opcją najprostszą, najtańszą a jednocześnie skuteczną.

Kluczowym momentem w wyrobie jogurtu jest utrzymanie przez około 3 godzin stałej temperatury wynoszącej 43-45 st C.

A oto kolejne kroki  w jego przygotowywaniu:

1.      Przygotować kilka czystych, najlepiej wysterylizowanych słoiczków (można je wyparzyć w piekarniku, ale potem należy pamiętać o tym, aby w momencie wlewania mleka nie były za gorące, ponieważ wysoka temp. zabije bakterie jogurtowe)

2.      Litr mleka (najlepiej świeżego, prosto od krowy, w każdym razie nie UHT), postawić na małym płomieniu kuchenki gazowej i podgrzać do temp. 45-48 st. Jeśli nie mamy termometru, temperaturę sprawdzamy w ten sposób: wkładamy do mleka palec. Jeśli nie możemy go utrzymać dłużej niż 10 sekund, to znaczy że temperatura jest odpowiednia. Jeśli jesteśmy w stanie trzymać go dłużej, to jest za zimne, jeśli krócej, za gorące.

3.      Do kubeczka z jogurtem * ( ja daje najczęściej jogurt naturalny ekołukta) wlewamy kilka łyżeczek ciepłego (ale nie gorącego!) mleka, po czym mieszamy z pozostałym mlekiem

4.      Mleko z kulturami bakterii jogurtowych przelewamy do słoiczków, które szybko zakręcamy i stawiamy w tem. 43-45 st C. na 3 godziny **. Etap ten nazywamy inkubacją. Najprostszym sposobem inkubacji w warunkach domowych jest włożenie słoiczków do kartonowego pudełka wyłożonego np. polarowym materiałem lub styropianem, zawinięcie ich dodatkowo w grubą warstwę gazet i szczelne przykrycie dodatkowo poduszką, lub kocem.

5.      Po upływie 3 godzin słoiczki przekładamy jak najszybciej w chłodne miejsce, czyli najlepiej do lodówki.

Zrobiony prawidłowo jogurt ma delikatny smak i kremową konsystencję. Nie jest zbyt gęsty. W przemyśle mleczarskim aby uzyskać gęstszy jogurt, mleko zagęszcza się przez parowanie.

Powstały w ten sposób jogurt jak dla mnie jest o niebo lepszy niż te które kupuję w sklepie. Czasem mieszam go z  świeżymi owocami lub konfiturą. Pychota!

* Należy wybierać jogurty które maja wyraźnie podany gatunek bakterii. Bakterie jogurtowe to np.  Streptoccocus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus

** Jeśli temperatura inkubacji jest za niska, jogurt będzie zbyt płynny, jeśli będzie zbyt kwaśny, to znaczy że inkubowany był zbyt długo.

14 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.