zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Naturalny styl bycia…czyli o natoobe.pl

| 0 komentarzy

Mimo że nie weszli jeszcze na dobre na rynek, już mają całą masę swoich zwolenników  (do których również należę). A skupiają wokół siebie wszystkich tych, którzy wolą „slow” od „fast” i „eko” od „identyczny z naturalnym”. Odliczamy więc dni do startu. Natoobe.pl – portal promujący naturalny styl życia rusza już 1 grudnia. Czym jest natoobe.pl? Jak powstał i co go wyróżnia spośród innych serwisów tego typu – dowiecie się tego z poniższego mini wywiadu…

EkoQuchnia.pl: Na początek pytanie które  nurtuje mnie najbardziej 🙂. Co oznacza nazwa „natoobe”?

 Natoobe.pl Natoobe to inaczej Naturalny Styl Bycia lub Być Bliżej Natury

angielskie :    nature  +   be   (naturalnie + być), dopasowane ortograficznie 😉     (u à  oo)

EQ:  Skąd pomysł na taki rodzaj działalności?

Natoobe.pl: Pomysł na portal dotyczący zdrowego i naturalnego stylu życia krystalizował się przez kilka ostatnich lat i w głównej mierze wynikał z naszych prywatnych zainteresowań oraz doświadczeń życiowych. Z jednej strony, jesteśmy aktywni fizycznie i staramy się równoważyć codzienny wysiłek oraz stres związany z pracą zawodową ruchem – czasem nawet dość intensywnym – najlepiej na świeżym powietrzu. Narty, windsurfing, bieganie… Taki styl życia wymaga od nas odpowiedniej dbałości m.in. o to, co jemy. Wiemy, jak ciężko jest znaleźć żywność, która jest zdrowa albo po prostu… dobra. Z której można coś smacznego ugotować. Z drugiej strony, mamy też mniej przyjemne doświadczenia związane ze stanem zdrowia naszych najbliższych i wiemy, jak ważna jest codzienna troska o odpowiednią dietę. Wreszcie, zwyczajnie nie podoba nam się to, co wielkoskalowy przemysł (nie tylko żywnościowy) robi z naszym środowiskiem, jak wpływa na zachowania i życie zwyczajnych, często nieświadomych tego wpływu ludzi; w miarę możliwości staramy się tę świadomość budować.

Zarówno my, jak i nasi znajomi (choć nie tylko, bo dziś wiemy, że jest to znacznie szerszy problem) staraliśmy się uciekać od przemysłowych produktów oferowanych przez większość sklepów. Nie jest to bardzo trudne (są przecież lokalne bazarki, czy zaprzyjaźnieni rolnicy), ale wymaga sporo dodatkowego wysiłku i przede wszystkim czasu, którego przecież nigdy nie ma za wiele. Szczególnie, gdy po niektóre produkty trzeba często jechać dość daleko od miejsca zamieszkania, a innych (szczególnie – lokalnych i tradycyjnych przysmaków) dostać praktycznie nie można. Także producenci zdrowej żywności, z którymi rozmawialiśmy, narzekali, że mają wiele problemów z oferowaniem swoich produktów większemu gronu potencjalnie zainteresowanych klientów. Skomplikowane przepisy prawno-sanitarne mocno ograniczają sprzedaż poza gospodarstwem, a problemy związane np. z jakością i kosztem przesyłek kurierskich nie sprzyjają rozwojowi sprzedaży wysyłkowej.

Ze względu na nasze wcześniejsze doświadczenia zawodowe (branża teleinformatyczna i marketing) doszliśmy do wniosku, że potencjalnym „lekiem” na tę sytuację byłoby stworzenie portalu internetowego, który łączy ten zwiększający się popyt (ze strony osób zainteresowanych zdrowym stylem życia) z ograniczaną zewnętrznymi przeszkodami podażą.

EQ: W  Internecie istnieje już całkiem sporo podobnych portali i ciągle powstają nowe? Dlaczego natoobe.pl jest wyjątkowe, czym się wyróżnia na tle innych stron internetowych tego rodzaju?

Natoobe.pl: Oczywiście, w Internecie istniało (nawet już dwa lata temu) wiele sklepów z tzw. zdrową lub ekologiczną żywnością i liczba ich stale wzrasta. Większość z nich nie oferuje jednak dużego wyboru zróżnicowanych produktów, wymaga długiego czasu oczekiwania na dostarczenie zakupów i ogranicza się do sprzedaży – bez udostępniania informacji, wiedzy i porad, których przecież bardzo często potrzebujemy w odniesieniu do takiego asortymentu.

My postanowiliśmy, że stworzymy portal, który umożliwi bezpośrednią sprzedaż wielu producentom z całej Polski (często bardzo drobnym, wytwarzającym krótkie serie niepowtarzalnych produktów, którzy nie są atrakcyjnymi dostawcami dla dużych, a nawet średniej wielkości sklepów). Dla kupujących, portal stanowić ma natomiast wirtualną „galerię” zdrowych i naturalnych zakupów, w której nie tylko znajdą oni wszystko to, czego poszukują, ale także nie będą się martwić o jedną z większych bolączek handlu internetowego – opłaty za przesyłkę. W naszym portalu można kupować od wielu różnych producentów i całe zakupy zostaną dostarczone w jednej paczce, co znacznie obniża łączny koszt transakcji. Co więcej, oprócz towarów, klient (albo raczej – użytkownik) uzyskuje dostęp do informacji, porad i wiedzy związanej z kupowanymi produktami oraz naturalnym stylem życia. Jest to zarówno wiedza tworzona lub udostępniana przez samych użytkowników, jak i współpracujących z portalem specjalistów.

EQ: Bardzo ambitne podejście do sprawy. W jaki sposób zamierzacie to realizować?

 Natoobe.pl: Oczywiście, takie przedsięwzięcie wymagało nie tylko napisania odpowiedniego oprogramowania i przygotowania dobrej strategii marketingowej, ale także utworzenia całego zaplecza logistycznego, co znacząco podwyższało zakładane koszty inwestycji. Nikt wcześniej w Polsce nie zdecydował się na stworzenie podobnego modelu. Dziś, tuż przed komercyjnym uruchomieniem portalu, dobrze wiemy dlaczego… Problem stanowiła bowiem nie tylko strona kosztowa, ale przede wszystkim takie zorganizowanie wszystkich procesów, aby nasz model „polskiego amazona dla rynku zdrowego stylu życia” mógł się udać. Zapewne, bez wsparcia unijnego, nie podjęlibyśmy się takiego przedsięwzięcia.

EQ: Już niebawem ruszacie, jesteście gotowi?

Natoobe.pl: Tak. Komercyjny start portalu przewidziany jest na 1. grudnia br. (w tej chwili trwają testy wersji beta). Uda nam się przy tej okazji włączyć w Tydzień Ekologicznej Żywności, organizowany przez Stowarzyszenie Polska Ekologia, podczas którego pomysłodawcy chcą zachęcić każdego Polaka do zakupu choć jednego ekologicznego produktu. Mamy nadzieję, że natoobe.pl w sporym stopniu przyczyni się do realizacji tego ambitnego celu! 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.