Za mną pierwsze bezglutenowe warsztaty z EkoQuchnią. Jak zwykle było bardzo sympatycznie a tym razem również inspirująco dla mnie. Będąc na diecie bezglutenowej nieco ponad rok, mogłam się dowiedzieć parę ciekawych informacji od bardziej doświadczonych bezglutenowiczek.
Wokół mnie coraz więcej osób na diecie bezglutenowej. Niektórzy twierdzą że to efekt mody która przywędrowała do nas ze Stanów. Być może tak, ale wydaje mi się, że efektem jest również wzrost świadomości na temat zdrowego żywienia i tego co nam szkodzi, świadomości która rośnie dzięki wielu publikacjom i książkom na ten temat, jaką jest chociażby „Dieta bez pszenicy” W. Davisa.
Nawet jeśli mamy do czynienia z modą, to na pewno podnosi ona znacznie jakość życia osób którym gluten faktycznie szkodzi. Efektem tej mody jest chociażby coraz więcej blogów kulinarnych z przepisami na bezglutenowe dania, lub… organizowanie bezglutenowych warsztatów kulinarnych, takich jak chociażby te z EkoQuchnią:)
A na naszych warsztatach robiliśmy m.in. pizzę z mąki z ciecierzycy z domowym pomidorowym sosem oraz pysznymi balsamicznymi pieczarkami. Oto i ona, ale przedtem kilka fotek z warsztatów autorstwa Kasi Znanej
Pizza- socca
Składniki:
- · 1 szklanka mąki z ciecierzycy
- · 1 szklanka wody + 2 łyżki
- · 2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
- · ½ łyżeczki soli
- · 1 płaska łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia (niekoniecznie)
- ½ łyżeczki mielonego kminku
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy drewnianą łyżką lub w robocie kuchennym na gładką, pozbawioną grudek masę i pozostawiamy w lodówce na przynajmniej godzinę. Po tym czasie wlewamy masę na blaszkę wyłożoną papierem i pieczemy ok. 30 min w 190 st C. Po wyjęciu z piekarnika smarujemy pizzę sosem pomidorowym i obkładamy ulubionymi dodatkami. U nas była to rukola oraz balsamiczne pieczarki
Domowy sos pomidorowy
- · 1 puszka pomidorów bez skórki
- · 2 ząbki czosnku
- · 1 łyżka cukru trzcinowego nierafinowanego
- · 1 łyżeczka soli
- · Świeżo mielony pieprz
Pomidory wrzucamy do garnuszka i zagotowujemy. Dodajemy czosnek, cukier i sól i gotujemy do chwili aż się nieco zredukuje i zgęstnieje (ok. 10 min).
Do obłożenia pizzy:
- · Świeża rukola
- · Kilka pieczarek
- · Pieprz, sól
- · Ocet balsamiczny
- · Olej do smażenia
Pieczarki kroimy na plastry ( nie za cienkie) wrzucamy na rozgrzany olej, skrapiamy octem balsamicznym, smażymy na dość dużym ogniu ciągle mieszając aby się nie przypaliły. Solimy i pieprzymy do smaku.
2 Komentarze
Skomentuj