Chociaż często jadam na śniadanie wytrawne jaglanki, na owsiankę „na słono” nie mogłam się jakoś odważyć. Jak dotychczas uważałam, że najlepsze towarzystwo płatków owsianych to jabłko tudzież inny owoc, orzechy, rodzynki i inne bakalie. Ale ponieważ do odważnych świat należy, inspirując się przepisem Marty Dymek z książki „Jadłonomia. Kuchnia roślinna” postanowiłam spróbować i przyrządzić to jedno z najbardziej popularnych śniadań na wytrawną nutę.
Same płatki owsiane, szczególnie jeśli nie są odpowiednio przygotowane, mogą działać na nasz organizm zakwaszająco. Połączenie ich z gotowanymi warzywami sprawia, iż stają się pełnowartościowym, zrównoważonym daniem. Świetnie się do tego nadają alkalizujące buraki, dlatego właśnie te warzywa wybrałam jako składnik mojej wytrawnej owsianki.
Składniki (na 2 porcje)
2 średnie buraki
1/2 jabłka
1 czerwona cebula
1 ząbek czosnku
1 plaster świeżego imbiru
1 łyżka oleju kokosowego (lub innego do smażenia)
1/2 łyżeczki kurkumy
1 listek laurowy
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka mielonej kolendry
1 łyżka octu balsamicznego
2 szklanki bulionu warzywnego lub wody (do gotowania buraczków)
sól, pieprz do smaku
2/3 szklanki płatków owsianych
3 szklanki wody
Wykonanie:
1. Buraki i 1/2 jabłka obrać i zetrzeć na dużych oczkach tarki. Cebulę pokroić w kostkę.
2. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić pokrojoną cebulę, dodać kurkumę, tymianek i kolendrę. Często mieszając smażyć 3 min., po czym dodać starte buraki i jabłko,plaster imbiru, liść laurowy, dodać ok 1/2 szklanki bulionu lub wody i dusić pod przykryciem około 20 min., co jakiś czas mieszając i dolewając wody lub bulionu w miarę potrzeby. W między czasie dodać również ocet balsamiczny, pod koniec posolić i dodać pieprzu. Gdy buraczki będą miękkie odstawić z ognia, wyjąc liść laurowy i plaster imbiru.
3. Płatki owsiane wsypać do suchego garnka i przez ok. 1 min prażyć ciągle mieszając, po czym zalać wrzątkiem (3 szklanki). Lekko posolić i gotować na wolnym ogniu ok. 20 min.
4. Pod koniec gotowania do płatków wrzucić gotowe buraki, dokładnie wymieszać, doprawić do smaku jeśli jest taka konieczność. Można dodać również pokrojone w paseczki suszone pomidory.
3. Podawać posypane natką pietruszki, prażonymi pestkami słonecznika lub orzechami włoskimi.
Uwagi: niektórym wydać się może zbyt długi czas gotowania płatków. Jednakże jak każde zboża są one ciężkostrawne, długie gotowanie sprawi iż nasz układ trawienny lepiej sobie z nimi poradzi.
5 Komentarze
Skomentuj