slot gacor gampang menanghttps://moodle.educarex.es/iesjgarciatellez/forum/https://frodo.iztacala.unam.mx/uapas/https://lms-hcmv.auf.org/mod/questionnaire/images/tips-and-trick/https://cec.uisrael.edu.ec/auth/cas/new/
https://karanganbungacilacap.com/https://17slotgacor.com/https://masakannusantara2024.blogspot.com/https://chord2024.com/https://www.kompasko.com/
5 powodów dla których warto przesiąść się na rower oraz przepis na najlepsze paliwo dla rowerzysty – kulki mocy z matcha | Ekoquchnia

zdrowo, pysznie i ekologicznie…

 • Zdrowo - EKO Quchnia

 • Pysznie - EKO Quchnia

 • Ekologicznie - EKO Quchnia

 • To EKO Quchnia

5 powodów dla których warto przesiąść się na rower oraz przepis na najlepsze paliwo dla rowerzysty – kulki mocy z matcha

| 0 komentarzy

20170506_141404

Chociaż daleko nam jeszcze do Dani czy Holandii, gdzie prawie KAŻDY z 16 ml mieszkańców posiada swój rower, coraz więcej Polaków zamienia swój samochód na jednoślad. Być może to kwestia wzrostu świadomości ekologicznej, ale również poprawa infrastruktury dla rowerzystów. W takim np. Białymstoku, notabene moim rodzinnym mieście, jeszcze 10 lat temu przez miasto prowadziła bodajże 1 ścieżka rowerowa wzdłuż Alei Piłsudskiego. Dziś z centrum miasta dojechać można praktycznie w każde miejsce na przedmieściach. Mieszkańcy chętnie z tego korzystają, szczególnie wiosną i latem daje się zauważyć jak tłoczno bywa na ścieżkach rowerowych. Wielkim hitem okazało się wprowadzenie rowerów miejskich Biker 3 lata temu. Białostoczanie zwariowali na ich punkcie bijąc rekordy ilości wypożyczeń w Polsce.

I ja również już od początku marca śmigam do pracy rowerem, no bo jak tu nie śmigać jak się ma codziennie rano do przejechania traskę wzdłuż lasu Zwierzynieckiego gdzie w kwietniu podziwiać można takie widoczki.

17952976_1906571169368381_3957959892377991284_n

Co więcej, postanowiliśmy z mężem zakupić przyczepkę rowerową dla naszej Figi żeby móc zabierać ją również na dłuższe wycieczki rowerowe, wszak Podlasie obfituje w przepiękne miejsca idealne na rower.

rower

 

20170503_155947

Dlatego w dzisiejszym poście chciałabym Was również zachęcić do wskoczenia na dwa kółka i znalazłam aż 5 dobrych powodów, chociaż z pewnością jest ich więcej. Oto one:

 1. Rower sprawia, że jesteś mniej zestresowany. Przede wszystkim z powodu omijania korków, bo przecież nic tak nie wytrąca z równowagi z samego rana jak stanie w korku, szczególnie jak już jesteś spóźniona do pracy. Nie musisz sobie rwać włosów z głowy kiedy nie masz gdzie zaparkować. W przypadku roweru zazwyczaj nie ma z tym problemu. Jeśli nie masz samochodu, nie musisz się denerwować czekając na spóźniony autobus, lub  na irytujących współpasażerów kiedy ten już nadjedzie. No i przecież sama jazda na rowerze jest bardzo relaksująca.
 2. Oszczędzasz pieniądze. Wbrew pozorom możesz zaoszczędzić naprawdę dużo. Już decydując się na zakup jednośladu zamiast samochodu wydajesz kilka, a nawet kilkanaście razy mniej. Utrzymanie roweru nie kosztuje tyle co samochodu, nie musisz płacić ubezpieczenia a i coroczny przegląd nie pochłonie tyle kasy co samochodowe badania techniczne. Nie musisz wydawać na bilety za parkowanie. W końcu oszczędzasz ogromne pieniądze na paliwie, nawet jeśli rezygnujesz z jazdy samochodem raz lub 2 razy w tygodniu. Użytkownicy komunikacji miejskiej zostawią sobie w kieszeni trochę grosza oszczędzając na biletach.
 3. Odczuwasz wolność poruszania się i przyjemność z jazdy. Podczas jazdy rowerem wydziałają się endorfiny (nie musisz więc jeść tyle czekolady J). Kiedy Twoja droga do pracy jest brzydka i nieciekawa, rowerem zawsze  łatwiej możesz ją zmodyfikować jadąc np. przez Park i podziwiając przyrodę. Jadąc rowerem  inaczej odczuwamy otaczające nas środowisko, mamy z nim bezpośredni kontakt, nie to co przez szybę samochodu.
 4. Zapewniasz sobie codzienną dawkę ruchu. To bardzo ważny powód szczególnie dla osób pracującym za biurkiem, siedzących kilka godzin praktycznie w jednej pozycji. Kiedy jeździłam rano do pracy autobusem, najczęściej przysypiałam i potem często chodziłam jeszcze długo ospała z trudem podejmując się obowiązków. Poranna przejażdżka do pracy doskonale pobudza i działa lepiej niż mocna kawa.
 5. Rower sprzyja przyrodzie i klimatowi. Rower to chyba jedyny pojazd który nie emituje spalin. Wybierając rower nie przyczyniasz się do wysokiego poziomu zanieczyszczeń a tych jak wiadomo w miejskim powietrzu mnóstwo. Temat smogu był ostatnio bardzo popularny, tak jakby było to jakieś zupełnie nowe zjawisko, tymczasem problem ten towarzyszy nam od lat. Mimo że głównymi trucicielami i winowajcami za powstawanie smogu są gospodarstwa domowe (a dokładnie spalane w nich śmieci lub złej jakości opału np. miału i mułu węglowego), transport miejski też ma swój udział w tym zjawisku. Samochody są głównym źródłem emisji tlenków azotu, odpowiadają też za spory procent emisji pyłu PM2,5 oraz pyłu PM10.Samochody które w godzinach szczytu poruszają się w korkach emitują do atmosfery jeszcze więcej zanieczyszczeń. Tak więc, im więcej z nas coraz częściej będzie rezygnować z samochodu na rzecz roweru, szansa na rozładowanie korków i związane z tym zmniejszenie ilości zanieczyszczeń będzie rosła.

 

A będąc przy temacie klimatu chciałabym przypomnieć, że już za kilka dni premiera filmu „Punkt Krytyczny – energia odNowa „  który odbędzie się 14 maja w weekend otwarcia największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce Millenium Docs Against Gravity w Warszawie. Oprócz tego, film zobaczyć będzie można w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Lodzi i Lublinie. Projekcje odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów na które można się będzie zarejestrować na stronie kampanii energiaodnowa.pl.

Więcej informacji na http://energiaodnowa.pl/pl/,

Rowerowe paliwo to  nic innego jak pożywienie rowerzysty, ważne żeby było wysoko energetyczne, pożywne i zdrowe. Dlatego proponuję Wam dziś przepis na spełniające wszystkie te wymagania kulki mocy, obtoczone w modną ostatnio matcha. Więcej o niej przeczytacie TUTAJ. A tymczasem zapraszam na przepis.

kulkimatcha2

Kulki mocy z matcha

Składniki:

 • 1 szklanka orzechów laskowych
 • 1 szklanka migdałów
 • ¼ szklanki kakao lub karobu
 • Ok 20 daktyli  namoczonych w ciepłej wodzie
 • Szczypta soli
 • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
 • 2 łyżki matcha

Wykonanie:

 1. Orzechy laskowe i migdały podprażamy przez chwilę na suchej patelni (najlepiej oddzielnie bo z orzechów laskowych trzeba będzie usunąć brązową skórkę która po uprażeniu łatwo będzie odstawać od orzecha).
 2. Z namoczonych wcześniej daktyli odsączamy wodę i miksujemy ręcznym blenderem.
 3. Oddzielnie miksujemy też orzechy i migdały które następnie wsypujemy do masy z daktyli. Dodajemy również kakao, szczyptę soli, ekstrakt z wanilii. Matchę możemy dodać do środka masy albo tylko obtoczyć w niej kulki.
 4. Z masy lepimy kulki wielkości orzecha włoskiego lub jak wolimy – mniejsze. Obtaczamy w matcha, wkładamy na trochę do lodówki lub od razu wsuwamy :).kulkimatcha1

 

 

LOGO LIFE Opis2

LOGO NFO+ÜiGW Opis2

 

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.