Śpieszmy się kochać truskawki, tak szybko… kończy się na nie sezon :).Podobnie ma się sprawa z malinami, czereśniami, porzeczkami, agrestem i innymi owocami sezonowymi. Być może dlatego tak bardzo nam smakują bo czekać nam każą na siebie tyle długich miesięcy, a może to kwestia dojrzewania w naszym klimacie, w pełnym słońcu? Dzięki czemu są słodkie i pełne witamin i minerałów.
Jest lipiec, więc z malin, porzeczek i agrestu możemy jeszcze czerpać pełnymi garściami, truskawki jednak praktycznie się kończą, więc jeśli jeszcze uda Wam się je dostać, kupcie dziś koniecznie! Może zainspirują Was moje przepisy i uraczycie nimi gości na weekendowym grillu lub przyjęciu w ogrodzie? Oprócz truskawek do siatki wrzućcie 2 bardzo dojrzałe banany oraz czerwone porzeczki. Porzeczki czerwone przydadzą się do kolejnego pysznego deseru, zakupcie więc pojemniczek.
Przygotowałam Wam dziś dwa słodkie przepisy z owocami sezonowymi w roli głównej.
W pierwszej kolejności – przepis na mega szybkie a przy tym zdrowe i mało kaloryczne crumble – czyli najprostszy deser świata. To ostatni dzwonek żeby zrobić je z truskawkami! Zapewne każdy z Was chociaż raz miał okazję przygotować lub jeść to cudo, więc sam pomysł zapiekania owoców pod kruszonką raczej Was nie zaskoczy. Ale może spodoba Wam się mój patent na to, co zrobić aby nasze crumble, mimo niewielkiej ilości cukru ( a nawet jego braku) było bardziej słodkie. W tym celu truskawki, (lub maliny, bo też się nadają, szczególnie jak nie ma już truskawek), mieszamy z plasterkami dojrzałego banana który już sam w sobie jest słodki, ale upieczony nabiera jeszcze więcej słodyczy. Już jakiś czas temu odkryłam fenomenalne połączenie truskawek z odrobiną świeżo mielonego pieprzu. Zachęcam spróbować chociaż nie jest to obowiązkowy składnik.
A oto szczegółowy przepis na crumble z truskawkami i bananem.
Składniki:
500 g truskawek
1 łyżka cukru lub ksylitolu (można pominąć, jak pisałam wyżej, banan załatwi sprawę)
1 banan pokrojony w plasterki
Szczypta cynamonu
Szczypta świeżo mielonego pieprzu
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Kruszonka:
½ szklanki mąki orkiszowej
½ szklanki grubo zielonych płatków owsianych
3 łyżki cukru lub ksylitolu
4 łyżki masła lub oleju kokosowego (w wersji wegańskiej)
Wykonanie:
- Płatki owsiane odrobinę mielimy w młynku. Dodajemy mąkę orkiszową, następnie cukier lub ksylitol oraz masło. Wyrabiamy ciasto które owijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażarki (jeśli używamy oleju kokosowego wystarczy włożyć je do lodówki)
- Truskawki przekrajamy na pół, dodajemy szczyptę pieprzu i cynamonu mieszamy delikatnie z cukrem i mąką ziemniaczaną, dodajemy pokrojonego w plasterki banana.
- Owoce przekładamy do kokilek. Kruszonkę wyjmujemy z zamrażarki i trzemy na grubych oczkach tarki. Powstałymi wiórkami zasypujemy obficie owoce w kokilkach.
- Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C na około 15-20 minut, aż kruszonka się przyrumieni, a owoce puszczą swoje soki.
No dobrze, a co z tymi porzeczkami? Te kwaśne, czerwone kuleczki idealne będą w połączeniu ze słodkim brownie z batata. Sprawią też, że nasze brownie wyglądać będzie naprawdę obłędnie (spójrzcie tylko na zdjęcie poniżej :)). Przepis pochodzi ze strony facebookowej Bosh! To miejsce z filmami przedstawiającymi fenomenalne i bardzo proste przepisy na wegańskie dania. Polecam zajrzeć i polubić!
Składniki:
4 nie duże upieczone bataty ( lub 2 większe)
¾ szklanki zmielonych płatków owsianych
¾ szklanki mielonych migdałów
10 daktyli (namoczonych w ciepłej wodzie)
¼ szklanki syropu z agawy lub klonowego
½ szklanki kakao
2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego
Polewa
3 łyżki oleju kokosowego
1 czubata łyżka masła orzechowego
¼ szklanki kakao
4 kostki gorzkiej czekolady
Czerwona porzeczka do dekoracji
Wykonanie:
- Do większej miski wrzucamy: upieczone, obrane ze skórki bataty, mielone płatki owsiane, mielone migdały, namoczone wcześniej i odciśnięte z wody daktyle, kakao, syrop i olej kokosowy. Wszystko miksujemy ręcznym blenderem na jednolitą masę.
- Blaszkę lub żaroodporne naczynie wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy na dno masę na brownie. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st C przez 45 min.
- Po upieczeniu i wyjęciu ciasta z piekarnika przygotowujemy polewę. Na patelni rozpuszczamy olej kokosowy, dodajemy pozostałe składniki i często mieszając czekamy aż masa się zagotuje (pojawią się bąbelki), wrzucamy kostki czekolady. Kiedy się rozpuszczą, wszystko jeszcze raz dokładnie mieszamy i wylewamy na ciasto. Ba wierzchu układamy gałązki z porzeczkami*
*mogą być również inne owoce, np. maliny albo ziarenka granatu