https://cbt20.fk.uns.ac.id/terbaru/https://djpen.kemendag.go.id/papamama/demo/http://ct.if.unsoed.ac.id/menang/https://ilmupolitik.uinsgd.ac.id/-/demo/https://pakbejo.jatengprov.go.id/-/demo/
https://karanganbungacilacap.com/https://17slotgacor.com/https://masakannusantara2024.blogspot.com/https://chord2024.com/https://www.kompasko.com/
Świadoma konsumpcja przed Świętami i ręcznie robione prezenty | Ekoquchnia

zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Świadoma konsumpcja przed Świętami i ręcznie robione prezenty

| 0 komentarzy

1

Już za 3 tygodnie święta Bożego Narodzenia, a to oznacza, że już lada chwila zacznie się gorączka przedświątecznych zakupów, a może już się zaczęła? Po pierwsze prezenty. O nich warto pomyśleć już wcześniej, ale obdarowanie kogoś wartościowym prezentem który zadowoli obdarowywanego jest coraz trudniejsze. Dlaczego? Bo żyjemy w czasach kiedy niczego nam nie brakuje, kiedy mamy już wszystko a dodatkowe rzeczy które kupujemy często są zbędę, często są wynikiem chwilowej zachcianki i zaraz lądują w koszu.

 

Naczelną zasadą naszej cywilizacji jest konsumpcjonizm. Ma to efekt uboczny – 3,5 ml ton odpadów dziennie. Każdy wyrzucony przedmiot to strata energii, co przyczynia się do zmiany klimatu.

 

Pomyślcie ile niechcianych prezentów wyląduje w koszu w tym roku? A ile z nich, mimo że  zadowoli obdarowywanego popsuje się lub straci swoją funkcjonalność w ciągu kilku miesięcy i wyląduje w koszu. Bo jest złej jakości, bo wyprodukowane zostało w Chinach w fabrykach, gdzie ludzie za swoją katorżniczą pracę dostają marne wynagrodzenie?

4

Czym więc obdarować najbliższych żeby uszczęśliwiło obdarowywanego było zdrowo, przyjaźnie dla środowiska i nie powiększało i tak już olbrzymich gór śmieci na wysypiskach?

Najlepszym według mnie pomysłem spełniającym wszystkie te kryteria są jadalne prezenty, najlepiej samodzielnie zrobione z naturalnych składników samodzielnie wyhodowanych lub nabytych od lokalnego rolnika. Może to być domowa nalewka z wiśni, syrop z czarnego bzu, dżem z poziomek czy też domowe ciasteczka lub ładnie zapakowane batoniki.  Takie delicje zadowolą zarówno babcię, siostrzenicę, przyjaciółkę jak również wujka i ulubionego sąsiada. Raczej mało prawdopodobne że prezenty te wylądują w koszu, no chyba że przy ich wytwarzaniu cos pójdzie nie tak i nie będą zbyt smaczne ;).

Tutaj podsyłam kilka pomysłów na takie jadalne prezenty które sprawdziły się w przypadku moich najbliższych:

 

Orzechy w daktylowym karmelu

 

orzechy-w-karmelu

 

Czekoladowe ciasteczka owsiane z pieprzem

 

ciastka2-1

 

Marcepanowe babeczki z czekoladą

 

marcepan

 

 

Kolejnym pomysłem na ręcznie robione prezenty, które wymagają już trochę umiejętności  są naturalne kosmetyki (np. pachnąca sól do kąpieli z cynamonem lub płatkami róży, kula do kąpieli lub cukrowy peeling), albo ręcznie robiona biżuteria, szalik, czapka czy rękawiczki.

 

 

Zbliżające się święta to nie tylko ogromne ilości nie trafionych w gust, nie przemyślanych, słabej jakości prezentów które w dużej części zostaną wyrzucone. To również tony jedzenia których nawet największy żarłok nie jest w stanie zjeść podczas dwóch świątecznych dni. Niestety w Polsce ciągle jeszcze w wielu rodzinach funkcjonuje się wg zasady „postaw się a zastaw się” a wyznacznikiem udanych świąt jest suto zastawiony stół. Stół z którego 2/3 wyląduje w koszu.

 

2

 

5

 

 

Problem coraz większej ilości odpadów wynikającej z coraz większej konsumpcji poruszony został w ostatnim już odcinku serialu dokumentalnego „Punkt krytyczny – Świadoma konsumpcja”.

 

Pokazuje on pewne rozwiązania które dają nadzieję że w przyszłości nie zaleje nas fala śmieci i odpadów. To np. szerzenie idei „zero waste” która pokazuje, że jeśli się chce można produkować jedynie słoik śmieci rocznie. I wcale nie jest to takie trudne. Może warto więc spróbować?

 

 

Więcej informacji na stronie Energia OdNowa.

Wpis powstał przy współpracy z fundacją WWF.

life

logo

NFOS

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.