Jest to bardzo łatwy chleb nie wymagający od nas wiele pracy, a jedynie nieco cierpliwości przeznaczonej na oczekiwanie na wyrośnięcie zaczynu. W sam raz dla początkujących piekarzy, bo właśnie chleby na mące pszennej i drożdżach praktycznie zawsze się udają. Mąka pszenna razowa nadaje mu nieco wartości odżywczych i błonnika.
Chleby z mąki pszennej łatwo dają się formować w bochenki ( w przeciwieństwie do chlebów z mąki żytniej). A wszystko za sprawą glutenu którego ten rodzaj mąki posiada bardzo dużo.
Do bochenków wspaniale nadaje się kamień do pieczenia, o którym wspominałam już przy wpisie o eko pizzy. Chleb na nim przygotowany ma pyszną, chrupiącą skórkę, jest upieczony równomiernie i nie jest przypalony od spodu (z problemem takim zmagałam się piecząc chleb bezpośrednio na blasze wysłanej papierem do pieczenia).
Ale wróćmy raz jeszcze do glutenu.
Jest on mieszaniną dwóch białek: gliandyny i gluteiny występujących w zbożach (głównie w pszenicy, jęczmieniu, owsie i życie), które pod wypływem wody łączą się ze sobą tworząc siatkę. To dzięki tej właśnie siatce ciasto jest elastyczne i da się formować. Poza tym siatka glutenowa powoduje zatrzymywanie dwutlenku węgla, powstającego w cieście w czasie jego fermentacji, co powoduje wzrost objętości kęsa ciasta podczas fermentacji i wpływa na porowatość pieczywa i stopień jego wyrośnięcia.
Gluten jest niestety jednym z najczęstszych (po mleku) alergenów – 10-25 % osób z alergią pokarmową ma objawy uczulenia na to białko.
Alergia na gluten jest często mylona z immunologiczną chorobą o podłożu genetycznym, charakteryzującą się nietolerancją glutenu zwaną celiakią.
Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustków błony śluzowej, zwiększających jego powierzchnię i odpowiedzialnych za wchłanianie składników pokarmowych. W efekcie pokarm wchłania się w minimalnych ilościach, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.
(źródło: www.celiakia.pl).
Dla osób które nie mają ani celiakii ani alergii na gluten, przepis na prosty chleb pszenny*
300g mąki pszennej chlebowej BIO typ 750
100g mąki pszennej razowej BIO typ 2000
320 ml wody
Sól
½ łyż cukru
5 g drożdży
Mąkę przesiewamy do miski w celu jej napowietrzenia. Drożdże rozrabiamy z ciepłą wodą i cukrem i zostawiam na 10-15 min, po czym dodajemy je do mąki podobnie jak resztę wody i sól. Wszystko dokładnie mieszamy i zostawiamy na 10-12 godzin. Następnego dnia ciasto wykładamy na stolnicę i wyrabiamy jeszcze przez jakiś czas, dosypując mąki w miarę potrzeby, tak, aby ciasto nie lepiło się do rąk. Formujemy kulę i wkładamy do koszyczka wysłanego czystą ściereczką posypaną mąką. Zostawiamy na 1 godz. Formujemy bochenek, nacinamy go na szczycie ostrym nożykiem, przekładamy za pomocą drewnianej deski do chleba na rozgrzany wcześniej kamień do pieczenia. Pieczemy 45 min w tem. 240 stopni C.
*przepis jest moją modyfikacją przepisu Liski z bloga www.whiteplate.blogspot.com
3 Komentarze
Skomentuj