zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Tradycyjne konfitury, czyli lato zaklęte w słoiczku

| 2 komentarze

Tegoroczne lato nas nie rozpieszczało, jednak jakie by ono nie było, za parę miesięcy na pewno do niego zatęsknimy. Warto więc zachować jakąś jego cząstkę na chłodne zimowe dni. A może by tak zamknąć je w słoiczku aby nawet w środku zimy móc delektować się słodkim smakiem wiśni, malin, dzikiej róży lub śliwek. Jeśli jeszcze nie robiliście w tym roku domowych konfitur i dżemów, najwyższa  na to pora…Nikogo chyba nie trzeba przekonywać iż te domowe, robione tradycyjnymi metodami nie mają sobie równych. W przeciwieństwie do tych, produkowanych masowo przez przemysł spożywczy, nie posiadają chemicznych dodatków, środków żelujących, barwników i aromatów, produkowane są ze świeżych owoców a nie z pulp owocowych, nie zawierają tak dużo cukru i wody.

Mistrzynią w robieniu przeróżnych słodkich, owocowych przetworów  tradycyjnymi metodami była moja babcia. Wizyty u niej nie mogły się obejść bez pajdy świeżego chleba (lub drożdżówki) posmarowanej konfiturą z malin lub porzeczek i kubka herbaty z sokiem. Jej wyroby nie miały sobie równych. Maliny sama zbierała w lesie, zaś śliwki na powiła pochodziły ze starej śliwy z podwórka. Na parapecie okna zawsze stał duży słój malin przykrytych pierzynką z cukru.

Moje wyroby niestety są aż tak smaczne, ale i tak staram się zawsze zrobić parę słoiczków na zimę (właśnie smażę  śliwkowe powidła według przepisu babci, na które przepis już wkrótce). Warto je zrobić właśnie teraz z dojrzałych, najlepiej ekologicznych owoców.  Dostarczą nam one nie tylko miłych wspomnień o lecie , ale również wiele cennych substancji takich jak kwasy owocowe, antocyjany i pektyny. Przetwory z  owoców róży, aronii lub rokitnika są bogatym źródłem witaminy C, której straty podczas tradycyjnych sposobów przetwarzania są znaczne mniejsze niż  podczas tych na masową skalę. Sok z malin pomoże zimą przy przeziębieniu zaś z żurawiny dobrze wpłynie na układ moczowy.

Niestety na robienie tych wszystkich pyszności nie zawsze mamy czas, ochotę lub cierpliwość. Na szczęście pośród zalewających  półki sklepów wyrobów dżemo i kofituro podobnych, można znaleść również rarytasy  które swym smakiem, aromatem i właściwościami nie ustępują tym domowym.

Ostatnio miałam okazję spróbować wyrobów  Polskiej Róży. Jej konfitura z malin lub owoców róży do złudzenia przypominała mi te robione przez babcię. A to wszystko dlatego, że ta nie duża firma będąca na rynku od 30 lat od początku swego istnienia stosuje tradycyjne metody produkcji, dokładnie takie same jakie stosowały nasze babcie. Wszystkie produkty są pasteryzowane a do ich produkcji nie stosuje żadnych chemicznych substancji, co wyraźnie daje się wyczuć w smaku. W konfiturach znajdziemy duże kawałki owoców zaś syropy robione są z soków tłoczonych ze świeżych owoców, dlatego są mętne i pełne cennych składników. Ciemne butelki chronią je przed zniszczeniem przez światło słoneczne, dlatego nie zawierają kwasku cytrynowego. A po za tym większość produktów zawiera zmniejszoną ilość cukru. Do asortymentu Polskiej Róży należą również różne produkty witaminowe, lecznicze wyciągi roślinne oraz miody.

Jeśli więc tęsknicie do tradycyjnych konfitur i innych wyrobów Waszych babć a nie macie czasu na samodzielne zrobienie ich w domu, produkty Polskiej Róży na pewno będą strzałem w dziesiątkę. Więcej informacji na ich temat znajdziecie TUTAJ Osobiście serdecznie polecam!

 

 

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.