Nieco spóźnione ale w końcu są. Wyniki słodkiego konkursu z Polską Różą. Dziękuję za wszystkie nadesłane przepisy. Wybór trzech najciekawszych nie był prosty, gdyż wszystkie były ciekawe. Najciekawsze wydały mi się jednak…
1. Przepis na powidła jeżynowe z rozmarynem nadesłane przez Agnieszkę z Warszawy
2. Przepis na konfiturę truskawkową z kwiatami dzikiego bzu nadesłany przez Małgorzatę z Krakowa
3. Przepis na żurawinę z gruszką nadesłany przez Basię z Suwałk
Przypominam że osoby które nadesłały wybrane przepisy zostaną nagrodzone zestawem produktów firmy Polska róża, min. konfitura z jagód niskosłodzona, konfitura z malin niskosłodzona, konfitura z wiśni, syrop z płatków róży, syrop malinowy, syrop z czarnego bzu, syrop aroniowy, syrop jagodowy, syrop malinowy, syrop żurawinowy
A oto nagrodzone przepisy:
Powidła jeżynowe z rozmarynem
3-4 duże pudełka jeżyn ogrodowych (najlepiej suchych i słodkich, nie zbieranych po deszczach)
2-3 szklanka cukru (najlepiej trzcinowego)
pęczek świeżego rozmarynu odpowiadająca czterem gałązkom długości ok 15 cm każda. Proporcje zależą od słodyczy owoców ich soczystości oraz indywidualnych upodobań.
Przepis na około 6 małych słoiczków.
Jeżyny opłukać i przesypać do stalowego garnaka. Jeśli nie myjemy ich, to wlać ok. 2 łyżek wody. Na wierzch wsypać cukier i w to wszystko wetknąć gałązki rozmarynu. Smażyć na wolnym ogniu bardzo często mieszając drewnianą łyżką. Po odparowaniu do konsystencji gęstej śmietany (co zajmuje parę godzin), przestajemy podgrzewać i zostawiamy je do następnego dnia. Przestudzenie powoduje, że wytrącają sie pektyny nadające powidłom ciągliwości. Na wolnym ogniu doprowadzamy je do wrzenia, w razie potrzeby dodając nieco wody. Bardzo gorące przekładamy do wyparzonych słoiczków starając sie nie poparzyć. Brzeg słoika wycieramy do czysta zwilżonym lub suchym papierowym ręcznikiem i szybko zamykamy czystą, gorącą pokrywką. Słoik od razu odstawiamy do góry dnem. Jeśli po wystygnięciu pokrywka jest wklęsła, to nie trzeba pasteryzować. Po otwarciu mogą stać długo w lodówce nie psując się. Są doskonałe do tiramisu, wędlin, pieczywa i innych.
zdjęcie: autorka przepisu
Konfitura truskawkowa z kwiatami dzikiego bzu
1 kg truskawek
800 g cukru
8-10 kwiatostanów dzikiego bzu czarnego
Truskawki opłukać pokroić w ćwiartki, zasypać cukrem. Kiedy puszczą sok, dodać w całości czyste od owadów kwiatostany dzikiego bzu. Dobrze jest je zawinąć w gazę lub w specjalny kulinarny woreczek do przypraw. Gotować do uzyskania gęstej konsystencji. Wyłowić kwiaty bzu, a gorący dżem przełożyć do wypieczonych słoików i zapasteryzować.
Żurawina z gruszką (do mięs na zimno).
1 kg żurawin
35 dag obranych gruszek (najlepsze są klapsy, ale takie twarde)
30 dag cukru
1/8 litra wody
Cukier zagotować z wodą, mieszając. Na gorący syrop wrzucić zmielone żurawiny i gotować 15 min. mieszając. Jak wrzucimy całe to będą strzelać i można się poparzyć. Gruszki pokroić w ćwiartki. Gdy żurawiny będą szkliste dodać owoce i gotować jeszcze ok 30 min. ciągle mieszając, aż żurawiny i owoce będą „przezroczyste”. Wlewać gorące do słoików, odwrócić do góry dnem żeby zaciągneły i gotowe.