zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Zakupy z eko torbą

| 0 komentarzy

ekotorba

Tekst: Mariusz Poraziński

      Producenci oraz firmy, które bezpośrednio sprzedają towar klientom, prześcigają się w hasłach o najbardziej ekologiczną torbę czy reklamówkę, jednak nie do końca zwracają uwagę z jakiego materiału są one wyprodukowane. Obecnie pojawiło się bardzo wiele toreb wielokrotnego użytku. W pewnym sensie są to torby ekologiczne, ale tylko pod względem wielokrotnego użycia. Gdy zastanowimy się nad procesem ich produkcji sytuacja nie jest już tak przejrzysta. Torby takie wykonuje się z tkaniny polipropylenowej. Taką torbę, kiedy nam się zniszczy, niektórzy palą w piecach lub wrzucają  do śmieci. Często nie zdajemy sobie sprawy, że taka torba, gdy jest spalana w domowych piecach wytwarza wiele toksycznych i niebezpiecznych dla środowiska związków, natomiast wyrzucona na śmieci będzie rozkładać się przez setki lat, a do gleby dostaną się toksyczne związki.

 

Jak powstają reklamówki?

 

Bardzo podobna sytuacja jest z reklamówkami. One również wytwarzane są z foli polietylenowych. Obecnie przedsiębiorstwa starają się wprowadzić na rynek torby foliowe o nowych rozwiązaniach np. torby w 100% degradowane. W działaniach tych firmy używają różnych metod, aby nie informować klienta bezpośrednio o tym,  w jaki sposób torba z napisem 100% degradowana ma być ekologiczna. Takie tory oczywiście rozpadną się z czasem na kawałki i zanieczyszczą wody i gleby. Torby degradowane SA ekologiczne tylko wtedy gdy trafiają do śmietnika na plastiki, a ten plastik zostanie zrecyklingowany i użyty do ponownego wyprodukowania opakowania foliowego. Dlatego nie pozwólcie się Państwo nabrać na teksty reklamowe”100% degradowalne” na torbach, ponieważ one tylko kojarzą nam się z ekologią, a niestety ich rzetelność jest bardzo wątpliwa.

 

Torby biodegradowalne

 

Natomiast torby biodegradowalne, to torby, które są wytwarzane z surowców odnawialnych takich jak len, bawełna, juta, kukurydza, drewno. Możemy je wyrzucić do naszych przydomowych kompostowni i śmiało nazywać torbami ekologicznymi. Musimy wiedzieć jeszcze o tym, ze nadruki na torbach i opakowaniach również powinny być ekologiczne. Najbardziej znana farbą ekologiczna jest farba wodna, która w 100% rozkłada się w warunkach naturalnych.

Na pewno nie jesteśmy w stanie zaprzestać produkcji opakowań foliowych, możemy jednak nauczyć się segregacji, aby rzeczywiście wszystkie opakowania plastikowe trafiały do firm recyklingowych, a z przetworzonych granulatów powstawały ponownie opakowania plastikowe. Warto pamiętać że jedna reklamówka rozkłada się 400lat, używamy jej natomiast średnio około 30 min., a potem wyrzucamy do kosza.

Źródło: Biokurier.

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.