zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Domowe masło orzechowe

| 5 komentarzy

Lubicie masło orzechowe? Wspaniale nadaje się  na pajdę razowego chleba ale ja najbardziej lubię je jeść łyżeczką prosto ze słoiczka, kiedy nachodzi mnie chęć na „coś, sama nie wiem na co”. A największym jego fanem jest zdecydowanie mój mąż. Słoiczek masła orzechowego zawsze wrzucamy do plecaka z prowiantem podczas wycieczek w góry. Jest bardzo energetyczne…

Wiele lat żyłam w przeświadczeniu, że zrobienie takiego masła wymaga jakiejś wyższej technologii i umiejętności. Aż pewnego dnia trafiłam na posta Doroty z „Moich wypieków” z przepisem na masło orzechowe i okazało się że do jego zrobienia potrzebujemy jedynie dobrego malaksera. I orzeszków ziemnych oczywiście. Nie musimy dodawać żadnego oleju ani wody. Podczas miksowania orzeszki pięknie zmieniają konsystencję w prawdziwe, tłuste masełko.

Pamiętajmy jednak że orzeszki ziemne są wysoko kaloryczne i alergenne. Przy zakupie należy sprawdzić czy nie są zatęchłe i spleśniałe. Pleśnie  są źródłem aflatoksyn, które są jednymi z najniebezpieczniejszych substancji rakotwórczych. Orzechy ziemne są często spryskiwane chemikaliami i rosną na glebach nasyconych nawozami sztucznymi. Dlatego powinno się kupować orzechy ziemne uprawiane metodami ekologicznymi, które zawierają mniej pozostałości chemicznych i są mniej podatne na wpływ aflatoksyn.

Jak zrobić domowe masło orzechowe?

2 szklanki orzechów ziemnych  (arachidowych) wrzucamy do malaksera i miksujemy około 10 – 15 min. Można je wcześniej podprażyć na patelni. W trakcie miksowania dodajemy soli (jej ilość zależy od tego czy chcemy mieć masło mniej czy bardziej słone). Jeśli użyjemy orzeszków solonych, soli już nie dodajemy). Gotowe masło możemy przechowywać w słoiczku w lodówce około miesiąca.

Z takiego domowego, orzechowego masła można zrobić pyszne ciasteczka, ale przepis na nie innym razem

 

 

5 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.