Zdecydowałeś się że odtąd większą część twoich zakupów będą stanowiły produkty ekologiczne. Bardzo jednak prawdopodobne że spotkasz się z problemem ich dostępności.
Mimo coraz większego zainteresowania żywnością ekologiczną ciągle jeszcze zbyt mało sklepów ją oferuje.
W naszym rodzinnym mieście, liczącym ponad 300 tyś mieszkańców, będącym stolicą województwa naliczyliśmy takich sklepów zaledwie 5 z czego jeden sklep z kosmetykami i środkami czystości. Organiczną żywność, posiadąjącą eko-certyfikat można dostać również w większych supermarketach, niestety wybór jest niewielki. No, może za wyjątkiem niedawno otwartych w naszym mieście delikatesów Bomi w których generalnie można dostać tzw. „żywność z wyższej półki”, w tym sporo produktem ze znaczkiem rolnictwa ekologicznego.
Ok., można powiedzieć że u nas nie jest jeszcze tak źle…Jeśli komuś zależy na zdrowiu, to pofatyguje się raz w tygodniu na zakupy do takiego Eko sklepiku, nawet jeśli musi jechać pół godziny autobusami z przesiadką. Ale co mają powiedzieć mieszkańcy niewielkich miasteczek?
Na szczęście alternatywą są sklepy internetowe. Tych jest z kolei całkiem sporo i ciągle powstają nowe. O zaletach zakupów internetowych nie trzeba chyba wspominać. Jedną wadą może być opłata za przesyłkę. Biorąc pod uwagę wyższą cenę produktów ekologicznych w stosunku do konwencjonalnych, dla niektórych może to być problem.
(Lista sklepów internetowych z eko-żywnością w kolejnych postach)
Ale są też rozwiązanią dla osób które mają problemy z zasobnością portfela. Pierwszym jest kupowanie produktów ekologicznych bezpośrednio od gospodarza. Zazwyczaj można je nabyć po sporo niższej cenie niż w sklepach. My bezpośrednio od gospodarzy kupujemy np. jaja, mleko, sery, czasem jakiejś swojskie wędliny. W tym roku mamy zamiar zaopatrzyć się w większą ilość warzyw takich jak marchew, buraki czy ziemniaki. Będzie to dla nas nie tylko oszczędność pieniędzy ale i czasu. Mając worek warzyw w piwnicy nie trzeba będzie kupować ich codziennie w sklepie.
Druga alternatywa jest dla tych co lubią ruch na powietrzu i dłubanie w glebie:). Można przecież założyć swój własny ekologiczny ogródek. Ta alternatywa dotyczy co prawda tylko warzyw i owoców, chociaż, jeśli ktoś ma do tego warunki nic nie stoi na przeszkodzie aby zaczął hodować swoje własne stadko drobiu. Nam się w każdym razie takie stadko marzy…