zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • slide99

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Czy mleko to trucizna? – video

| 3 komentarzy

mleko

Przemysł mleczarski zarabia na swoich wyrobach ogromne pieniądze. Kampanie reklamowe przekonują nas do spożywania mleka gdyż to „samo zdrowie”. Ale jak naprawdę jest z tym nabiałem? Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że masowo produkowane mleko to jedynie wyjałowiony biały płyn pozbawiony wartości odżywczych, będący silnym alergenem? Że kupowany przez nas jogurt nie zawiera czasem ani jednej pożytecznej bakterii, a Danonki  wcale nie wzmocnią kości twojego dziecka a mogą jedynie przyczynić się do jego otyłości i rozwoju próchnicy ze względu na dużą zawartość cukru. Te oraz wiele innych ciekawych informacji na temat mleka i jego przetworów możecie usłyszeć w reportażu wyemitowanym w telewizji TVN. Dla tych którzy go nie widzieli polecam go obejrzeć tutaj.

[ytedyta]KJkSLqYozfM[/ytedyta]

[ytedyta]sf207Kjlqac[/ytedyta]

3 Komentarze

  1. ojej! to co my mamy jesc?

  2. Ja najchętniej kupuję mleko w sklepie ekologicznym. Mam nadzieję, że jest zdrowsze od tego produkowanego na masową skalę.

  3. Trawienie mleka jest kwestią indywidualną. Niestety, jest coraz więcej osób, które nie tolerują laktozy. Dodatkowo, tolerancja do laktozy z wiekiem spada.
    Jeżeli chodzi o masło, to niestety nie zgodzę się do końca z tym co mówili w Uwadze. Cały szkopuł polega na tym, że człowiek podświadomie myśli, że kostka którą kupuje to masło. Wcale tak nie jest. Prawdziwe masło ma w nazwie produktu napisane ‚masło’, zaś cała reszta typu „Smaczne”, „Delikatesowe”, „Zambrowskie” to są miksy, bo nie ma w nazwie ‚słowa klucza’. Tak głosi prawo żywnościowe, za jego złamanie grożą teraz już surowsze kary niż kiedyś, więc już tak producenci nie robią przekrętów jak niespełna parę lat temu.

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.