zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Piękna na lato – czyli ekologiczne ziarna zbóż jako kosmetyk

| 0 komentarzy

zbozaZiarna zbóż to nie tylko podstawa do zrobienia mąki na chleb i inne wypieki. To również łatwo dostępne środki służące do wyrobu kosmetyków. Nie poddawane obróbce pełne ziarno owsa, jęczmienia i żyta dostarczają organizmowi dużo cennego białka, witamin: E oraz z grupy B. Zmielone w ręcznym młynku na drobny proszek, doskonale oczyszczają skórę i można je stosować zamiast mydła… Dodane do kąpieli działają łagodząco i kojąco na wszelkie podrażnienia i wypryski. Kąpiele owsiane to popularny środek leczniczy przeznaczony dla skóry suchej i wrażliwej. A oto inne przepisy na upiększające kuracje z ziarnami zbóż w roli głównej.

Peeling z pszenicy i jęczmienia

Zarodki pszenicy bogate są w białka oraz witaminy E i B. Dzięki swym kojącym i leczniczym właściwościom świetnie nadają się na delikatny peeling do twarzy. Najlepsze są dla skóry wrażliwej i suchej.

Od wieków znanym środkiem upiększającym jest jęczmień. Można z niego przyrządzić delikatny środek złuszczający, kojący i wygładzający sucha skórę.

Do produkcji domowych kosmetyków można także używać mąki semoliny. Pozyskuje się ja z pszenicy durum, która jest zazwyczaj używana do przyrządzania ciasta makaronowego. Jest gruboziarnista więc świetnie służy jako środek złuszczający do gruboziarnistych peelingów.

Mleczna kąpiel z otrębami pszennymi

Składniki:

250 g otrąb pszennych

3 litry mleka

By przygotować kąpiel należy najpierw przez 15 min. gotować otręby z 3 litrami mleka. Następnie napełnić wannę wodą i wycisnąć otrzymane mleczko do wanny przez ściereczkę. Położyć się w mlecznej kąpieli na około 20 min. Wytrzeć się do sucha ręcznikiem. Skóra stanie się delikatna i nawilżona.

Więcej przepisów na różnego rodzaju kuracje upiększające z udziałem ekologicznych zbóż znajdziecie w książce „Ekologiczne ziarna zbóż – pokarm, lek i kosmetyk” autorstwa Mieczysława Babalskiego, Zbigniewa Przybylaka i Karola Przybylaka z której to pochodzi pochodzą powyższe informacje.

Książkę można nabyc w naszym sklepie.

ekoziarna

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.