zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Syrop z aronii

| 4 komentarze

aronia1Aronia, podobnie jak pigwa czy rokitnik to rośliny które często rosną w naszych ogrodach ale są zupełnie niedoceniane. Ich owoce stanowią raczej ozdobę, w okresie jesienno – zimowym pokarm dla ptaków ale rzadko wykorzystujemy ich niesamowite właściwości lecznicze. Często z nie wiedzy a często po prostu z lenistwa. Wolimy faszerować się łatwo dostępnymi bez recepty, chemicznymi specyfikami typu gripex, fervex. A wystarczy już wczesna jesienią zacząć codziennie pić herbatkę z dodatkiem 2 łyżek syropu z aronii aby wzmocnić swoja odporność…

Przyznam szczerze że o właściwościach aronii ja również dowiedziałam się stosunkowo nie dawno. Wcześniej słyszałam coś o ogromnej ilości witaminy C którą zawiera aronia ale okazuje się że to nie wszystko.

Bioflawonoidy i rutyna – chronią nasze naczynia krwionośne, regulują nadciśnienie tętnicze .

Antocyjany wymiatają wolne rodniki czyli chronią przed nowotworami. Działanie przetworów z aronii ma podobne do czerwonego wina, jednak w przeciwieństwie do niego , można je pic bez ograniczeń.

Oprócz witaminy C posiada również ogromne ilości A, E, P i liczne biopierwiastki. Jest doskonałym źródłem pektyn i błonnika.

sok1Najlepszy jest oczywiście sok ze świeżych aronii, najlepiej z plantacji ekologicznych (zawiera najwięcej witamin, bioflawonoidów i rutyny). Niestety surowa aronia jest w smaku dosyć cierpka. Należy ją zbierać po pierwszych przymrozkach a przed konsumpcją dodatkowo zamrozić na 24 godz. w zamrażarce.

Przetwory z aronii smakują wspaniale. Można je kupić gotowe, ale najczęściej mają one mniejsze wartości prozdrowotne. Najlepiej więc wytwarzać  przetwory z aronii samodzielnie. A można  z niej robić soki, syropy, nalewki, dżemy.

Dziś przepis na wzmacniający syrop z aronii

1 kg aronii

1 szklanka soku z czarnej porzeczki

3 szklanki wody

4 łyżki miodu (lub więcej jak kto woli)

Owoce, wcześniej umyte, wysuszone zamrażamy na 24 godz. W zamrażarce. Następnie miksujemy w Benderze i zagotowujemy z dodatkiem wody i soku z czarnej porzeczki. Gotować przez ok. 10 min ciągle mieszając. Sok przecedzić przez gazę i dobrze wycisnąć. Dosłodzić miodem. Profilaktycznie pić codziennie po 1-2 łyżeczki z herbatą.

aronia11

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.