zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Ekoquchnia w terenie: Kuchnia żydowska i cymes

| 2 komentarze

Tykocin to niewielkie, malowniczo położone, pomiędzy Narwiańskim a Biebrzańskim Parkiem Narodowym, podlaskie miasteczko z bogatą historią.

A historia ta nierozerwalnie wiąże sie z kulturą żydowską. Pierwsi osadnicy żydowscy pojawili sie tu już w 1522. Przed wojną zaś ludność żydowska stanowiła 50% wszystkich mieszkańców. Trudnili si głównie handlem i mieli Wielki wpływ na rozwój gospodarczy miasta. Posiadali swoje sklepiki, piekarnie, apteki… Niestety latem, 1941 r cała ludność  Żydowska Tykocina została wymordowana przez hitlerowców.

Mimo że obecnie Żydów w Tykocinie już nie ma, pamięć o nich jest ciągle żywa. Największą po nich pamiątką jest zabytkowa, żydowska część miasta z jedną z największych i najstarszych w Polsce synagog – Wielką Synagogą  postawioną w 1642 r., w której obecnie mieści się Muzeum Kultury Żydowskiej…

Podczas największych świąt Żydowskich,  zjeżdżają się tu Rabini z Polski i ze świata aby sie wspólnie modlić.  Odbywają sie uroczystości z okazji najważniejszych świąt żydowskich.  Jesienią obchodzone jest święto Sukot na pamiątkę wyprowadzenia ludności  Żydowskiej z Ziemi egipskiej, zimą zaś Chanuka czyli święto świec oraz Purim czyli żydowski karnawał obchodzony na pamiątkę ocalenia Żydów z rąk namiestnika perskiego Hamana.

Więcej o Tykocinie, jego ciekawych zakątkach i zabytkach dowiecie się z naszego filmu. A tymczasem przejdźmy do żydowskiej kuchni

Kuchnia Żydowska

Jedną z najbardziej  charakterystycznych cech która odróżnia kuchnię żydowską od pozostałych  jest podział pokarmów na koszerne (czyli dozwolone) i trefne (czyli zakazane). Zakazana jest na przykład wieprzowina, konina lub np. ryby bez łusek. Oprócz tego w kuchni żydowskiej przestrzega się kilku innych restrykcyjnych zasad jak na przykład jedzenia oddzielnie (nigdy razem) mięsa i nabiału.

Jak to bywa u ludów nie posiadających swojej ojczyzny, kuchnia żydowska jest bardzo urozmaicona. Migrując po świecie Żydzi przejmowali kuchnie rejonów na których się osiedlali. Ze względu na rejon wyróżnia się kuchnię Żydów sefardyjskich (południowoeuropejskich) oraz kuchnię Żydów aszkenazyjskich – północnoeuropejskich, do których zaliczali sie Żydzi mieszkający w Polsce. Dlatego kuchnia Żydów mieszkających na Podlasiu bardzo przypomina kuchnie podlaską: dużo tu ciężkich potraw z ziemniaków, kasz i  mięsa. Odróżnia ją jedynie obecność egzotycznych przypraw takich jak cynamon, kardamon oraz słodkich akcentów jak np. miód.

Będą c w Tykocinie odwiedziliśmy restaurację Tejsza, oferującą dania kuchni żydowskiej i regionalnej, w której mieliśmy okazje spróbować dwóch potraw z kuchni żydowskiej: Cymesu świątecznego oraz kugla. Cymes świąteczny to gulasz z wołowiny przygotowany na słodko, z dużą ilością marchewki, rodzynek i miodu. Kugel to rodzaj babki ziemniaczanej przygotowanej zgodnie z zasadami kuchni żydowskiej. Jednak tak jak cymes smakował mi bardzo, kuglem byłam trochę rozczarowana. Mówiąc szczerze smakował jak zwykła babka ziemniaczana, o koszerności miał świadczyć dodatek drobiowej kiełbasy.. Danie to nie umywało się  do kugla który miałam okazje przygotowywać na warsztatach z kuchni Żydowskiej które odbywały się w klubie Alkierz w Supraślu…

Mimo wszystko, myślę, że będą c w Tykocinie warto tam zajrzeć, chociażby dla cymesu.

Ponieważ cymes bardzo mi posmakował, postanowiłam przygotować jego wegetariańską wersję. Wyszedł naprawdę pyszny. A przepis poniżej:

Cymes wegetariański

1 niewielka cukinia

5 marchewek

1 cebula

½ szklanki rodzynek

8-10 suszonych śliwek

4 świeże morele

Miód

1 łyżka cynamonu

Masło klarowane

0lej

Obrane marchewki kroimy w plasterki, cukinie i cebule w kostkę, morele w ósemki. Suszone śliwki i rodzynki  zalewamy niepełną szklanka ciepłej wody i moczymy ok. 1 godz.

Marchewkę wrzucamy do wrzątku osłodzonego 3 łyżkami miodu i gotujemy aby była miękka, ale jednocześnie jędrna . Na roztopione masło klarowane wrzucamy posiekaną cebule i cukinie i dusimy ok. 5 min. Po tym czasie na patelnie dorzucamy również ugotowaną marchewkę, rodzynki i suszone śliwki wraz z wodą w której sie moczyły, morele. Przyprawiamy cynamonem, mielonym kuminem oraz kurkumą, możemy dodać  łyżeczkę octu balsamicznego. Mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu jeszcze 5-10 min. Na koniec solimy do smaku. Polecam podawać  z  brązowym ryżem. Smacznego!

Jak dojechać do Tykocina?


Wyświetl większą mapę

Jadąc z Białegostoku trasą na Warszawę, należy skręci w kierunku na Złotorii, następnie przez takie miejscowości jak: Siekierki i Saniki

Przydatne linki:

Trochę historii:

http://www.kirkuty.xip.pl/tykocin.html

Zamek w Tykocinie:

http://www.zamekwtykocinie.pl/

Restauracja Tejsza

http://tejsza.restauracja.w.interia.pl/index1.html

 

 

 

 

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.