zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Sprawiedliwy Handel

| 0 komentarzy

fairtrade-logo

Oboje z Maćkiem uwielbiamy kakao. Mamy nawet taki swój rytuał picia tego aromatycznego, pysznego i bogatego w magnez napoju codziennie około godziny 17. Takie nasze kakao time. Przez długi czas nie uświadamialiśmy sobie jednak jaki ciężki los spotyka ludzi pracujących przy uprawie i obróbce ziaren kakaowca.

 […] 43% światowej produkcji kakao pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Produkcja kakao jest jedną z głównych gałęzi gospodarki w Afryce zachodniej. W Ghanie sprzedaż kakao stanowi 40% wartości całego eksportu. Niestety niewielka część tych pieniędzy trafia do producentów kakao. Rolnicy otrzymują średnio jedną sześćdziesiątą ceny czekoladowego batonika sprzedawanego w europejskich sklepach. Nieopłacalność produkcji i brak możliwości wyżywienia rodzin doprowadziły do niewolniczej pracy dzieci i dorosłych […](źródło: fairtrade.net.pl)

 Czy oznacza to że powinniśmy wykluczyć kakao time z naszego dnia? Nic podobnego. Jest inne rozwiązanie które sprawi, że będziemy mogli przyczynić się do zapewniania producentom kakao godziwych warunków pracy i wynagrodzenia. Tym rozwiązaniem jest kupowanie produktów oznaczonych znaczkiem Sprawiedliwego Handlu.

[…]Sprawiedliwy handel (Fair Trade) to międzynarodowy ruch konsumentów, organizacji pozarządowych, firm importerskich i handlowych oraz spółdzielni drobnych producentów w krajach trzeciego Świata, mający na celu pomóc w rozwoju dla drobnych wytwórców (rolników, rzemieślników) Trzeciego Świata, tworząc niezależną, alternatywną sieć handlową o zasiągu globalnym[…](źródło:wikipedia.pl). Mówiąc bardziej ogólnie, sprawiedliwy handel przyczynia się do polepszenia warunków pracy producentów nie tylko kakao, ale również kawy, herbaty, bananów, ryżu i wielu innych spożywanych przez nas produktów. SH przeciwdziała wyzyskowi i wspomaga rozwój ludności z krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji.

Produkty ze znakiem Fair trade to najczęściej produkty pochodzące z upraw ekologicznych. Są one nieco droższe od tych konwencjonalnych, ale kupując je masz pewność że wpłyniesz pozytywnie nie tylko na swoje zdrowie i środowisko naturalne, ale również na poprawę losu ludzi mieszkających na terenach najbiedniejszych. W Polsce produkty Fair trade nie są jeszcze dobrze znane.W celu propagowania wiedzy na temat Sprawiedliwego Handlu organizowane są różne imprezy i happeningi np. Światowy |Dzień Sprawiedliwego Handlu, który odbędzie się w tym roku w Polsce 9 maja w 7 największych miastach. Produkty ze znaczkiem FT kupić można w sklepach z żywnością ekologiczną.

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.