zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Czym jest medycyna ekologiczna?

| 0 komentarzy

medycyna-ekologiczna

Już słynny starożytny medyk Hipokrates uznał, że „każda choroba ma swoją przyczynę którą trzeba usunąć”. Niestety większość lekarzy konwencjonalnych nie stosuje się do tej zasady. Zamiast szukać i usuwać  przyczyny chorób, leczą ich skutki.

Inaczej jest w przypadku lekarzy medycyny ekologicznej.

Według filozofii medycyny ekologicznej schorzenia które rozwinęły się ogromnie w ostatnich latach takie jak alergie, nowotwory, astma, cukrzyca, otyłość, choroby autoimmunologiczne, są spowodowane głównie przez silne zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby jak również przez spożywanie pokarmów pozbawionych właściwości odżywczych, a jednocześnie skażone toksycznymi dodatkami.

Tak jak Hipokrates doszukiwał się przyczyn chorób w powietrzu, ogniu i wodzie, tak lekarze ekolodzy widzą ich źródło w ponad 70 000 toksycznych substancjach wprowadzanych do organizmu człowieka.

W przeszłości toksykologia (nauka o truciznach) opierała się na zasadzie, iż „dawka tworzy truciznę”, co oznaczało, że większość substancji z którymi styka się organizm, jest nieszkodliwa, a staje się toksyczna dopiero wtedy, gdy ich stężenie osiągnie poziom krytyczny. Wprowadzenie od czasów II wojny światowej około 600 tysięcy nowych chemicznych substancji pogłębiło problem, a wraz z istotnymi badaniami wielu naukowców, zasadniczo zmieniło oblicze toksykologii. Dzisiaj wiemy, ze częsty kontakt z mała ilością toksyny w dłuższym okresie, wywiera o wiele poważniejszy i bardziej śmiercionośny skutek niż pojedynczy kontakt z dużą dawką tej samej substancji.

Rozumiejąc przyczyny chorób, możemy odpowiednio na nie reagować, leczyć je i zapobiegać im. To właśnie główne zadanie medycyny ekologicznej.

Na czym polega praca lekarza medycyny ekologicznej?

Lekarze medycyny ekologicznej poszukują środowiskowych przyczyn chorób i opracowują nietoksyczne metody ich leczenia i zapobiegania im. Po wykryciu przyczyny choroby pacjenta, lekarz ekologiczny musi poświęcić mu sporo czasu. Musi wytłumaczyć na czym polega zdrowa dieta i higieniczny tryb życia. Oznacza to analizę czynników szkodliwych w jego codziennej diecie, miejscu w którym żyje, pracuje lub uczy się. Najważniejszym elementem medycyny ekologicznej jest edukacja pacjenta. Lekarze medycyny ekologicznej leczą chorego a nie chorobę.

W Polsce medycyna ekologiczna jest jeszcze mało znana. Jej popularyzacją w Polsce zajmuje się min. dr Józef Krop oraz Jerzy Maslanky – założyciele fundacji EcoMedicum. Obaj z pochodzenia są Polakami, mieszkają jednak i działają w Kanadzie (J. Kropp) i Stanach Zjednoczonych (J. Maslanky). Jednym z ostatnich osiągnięć fundacji EcoMedicum jest powołanie do życia Polskiej Akademii Medycyny Ekologicznej im. Prof. Juliana Aleksandrowicza. Stowarzyszenia skupiającego już ponad 70 lekarzy i naukowców z całej Polski. Niestety bardzo trudno znaleźć w Polsce lekarza medycyny ekologicznej. Często są oni krytykowani ze względu na swoje podejście do medycyny lub po prostu nie rozumiani. Osobiście znam jednego lekarza medycyny ekologicznej, ginekologa Dr Tadeusza Wasilewskiego który zajmuje się naturalną metoda leczenia niepłodności. Oby było takich lekarzy więcej…

W artykule wykorzystałam fragmenty ksiązki J. Kropa: „Ratujmy się. Elementarz medycyny ekologicznej” oraz fragmenty wywiadu z J. Kropem i J. Maslanky „Zdrowa rodzina bogactwem narodu” pochodzącym z czasopisma Zdrowie i sukces.

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.