zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Ekologiczna ciecierzyca

| 6 komentarzy

ciecierzyca2

Zakupiłam wczoraj ekologiczną ciecierzycę i zaczynam się zastanawiać co by tu ugotować w ramach „Tygodnia z ciecierzycą”. Mam kilka sprawdzonych pomysłów, ale chciałabym zrobić coś nowego. Z ciecierzycy można przyrządzić wiele potraw: humus, sałatkę, zupę – krem, kotleciki… Ale zanim zacznę coś pichcić, trochę teoretycznych wiadomości na temat tej roślinki.

Ciecierzyca to jednoroczna roślina pochodząca z zachodniej Azji. Wyglądem i smakiem przypomina nieco groch (stąd inna nazwa groch włoski) ma okrągłe, ale nieregularne nasiona o barwie żółtej, czerwonej lub brązowej. Wyrabia się z niej specjalną mąkę, którą można dodawać do sosów. Warzywo to jest bardzo popularne w krajach śródziemnomorskich. U nas jeszcze nie tak bardzo, a szkoda bo jest naprawdę bardzo smaczna. Po ugotowaniu ma lekko słodkawy, orzechowy smak. Można ją jeść również na surowo, oczywiście po wcześniejszym moczeniu w wodzie przynajmniej przez 24 godziny. Stanowi wówczas  naprawdę smaczna i zdrową przekąskę.

Ciecierzycę należy gotować min. 1,5 godziny i nie wolno jej solić. Dzięki dość grubej skórce nawet po długim gotowaniu zachowuje swój kształt i nie zamienia się w papkę. Aby zmiękczyć nieco skórkę można do gotującej się ciecierzycy dodać obranego ziemniaka. Do wody z gotująca się ciecierzyca można dodać seler naciowy, listek laurowy i ziele angielskie które to wzbogacają jej smak

Oprócz walorów smakowych, ciecierzyca podobnie jak inne nasiona roślin strączkowych posiada walory zdrowotne. Zawiera cenne roślinne białko i jest źródłem dobrych czyli złożonych węglowodanów, mikro i makroelementów. Spożywanie większej ilości białek roślinnych jak i złożonych  węglowodanów bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wpływa również na płodność o czym czytaliście zapewne w artykule Dieta zamiast in vitro.

6 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.