zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Dzień Sprawiedliwego Handlu

| 0 komentarzy

Jutro odbędzie sie Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Wydarzenia związane z tym dniem odbędą się w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Łódzi, Gdańsku i Lublinie.

 

Dzień jest organizowany od 2001 roku. W tym roku Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2009 ma hasło „Beat the Drum!” czyli uderz w bęben.

 

Na Północy i na Południu, na całym globie organizowane są wydarzenia i atrakcje w imię solidarności oraz współpracy obu półkul. Zamiast pomocy, idea nawołuje do uczciwej wymiany, na której wszyscy mogą zyskać. Podczas obchodów tego wydarzenia atrakcje będą różne, ale wszędzie pojawią się przekąski z certyfikatem Fairtrade serwowane na stołach nakrytych kraciastymi obrusami. Śniadaniem Fairtrade na podobnych obrusach będą się tego dnia delektować ludzie w całej Europie!

 

 

Warszawa

 

W weekend 8-10 maja br. całymi dniami w otwartej warszawskiej przestrzeni będzie rozgrywać się Dekonsumpcja, czyli weekend pełen działania, myślenia, rozmawiania,wspólnego znajdowania nowych dróg świadomej konsumpcji i łamania starych przyzwyczajeń. Sobotę można rozpocząć śniadaniem Fairtrade w Cafe Kulturalna, po którym uczestnicy dowiedzą się więcej o Sprawiedliwym Handlu. Wieczorem można odwiedzić kawiarenkę Fair Trade pod gołym niebem na Barce Herbatnik w Porcie Czerniakowskim, która towarzyszyć będzie koncertowi Łąki Łan.

 

Organizatorzy: Grupa eFTe Warszawa (Dekonsumpcja) oraz Natura Rzeczy i Kępa Cafe (kawiarnia Fair Trade)

 

Kraków

 

Pprzedpołudnie można spędzić w cafe Tribeca na Rynku Głównym, gdzie przy sprawiedliwej kawie i przekąskach można będzie obejrzeć slajdowisko z Afryki i posłuchać o Sprawiedliwym Handlu. Wczesnym popołudniem  można przejść się do cafe Rękawka na Podgórzu na kawę, herbatę mrożoną, ciasta i desery Fairtrade, a także zabawy z piłką Fairtrade przed lokalem. Wszędzie obecne będą materiały informacyjne dla ciekawych, będzie też można wyrazić swoje poparcie lub zaangażować się w ruch Sprawiedliwego Handlu.

 

Organizatorzy: Polska Zielona Sieć oraz Polska Akcja Humanitarna

 

Wrocław

 

Przez cały weekend 9-10 maja będzie można spotkać Sprawiedliwy Handel w kawiarniach Falanster, Kalaczakra oraz Szczypta Świata. W sobotę odbędzie się rowerowy wyścig po filiżankę kawy – będzie miał cztery przystanki na trasie Oborniki Śląskie – Kalaczakra. Tam też odbędzie się wieczorem pokaz filmu „Czarne Złoto” oraz afterparty Rebelia Music. W międzyczasie w Falansterze trwać będzie bazar ekologiczny a następnie warsztaty Sprawiedliwego Handlu, w Szczypcie Świata prezentacja spółdzielni producentów Fairtrade, a w Mediatece warsztaty i wystawa. W niedzielę w Kalaczakrze temat kobiet i Sprawiedliwego Handlu, a w Falansterze warsztaty kulinarne.

 

Organizatorzy: Fundacja na rzecz Edukacji Obywatelskiej im. Alana Turinga oraz Fundacja narzecz Współpracy Międzynarodowej LIBERTO

 

 

Toruń

 

Śniadanie Fairtrade w Piwnicy pod Aniołem – darmowa kawa, herbata, czekolada, a także lokalne produkty ekologiczne (oraz możliwość zakupu produktów). W miłej atmosferze oraz przy pięknej majowej pogodzie uczestnicy zastanowią się, jak codzienne decyzje wpływają na świat, w którym żyjemy. Będzie można obejrzeć przy tym wystawę „Kupuj odpowiedzialnie!”. Wszystko to w rytmie samby.

 

Organizatorzy: Sprawiedliwy Handel w praktyce oraz Polska Akcja Humanitarna

 

Łódź

 

 

Impreza nabierze kulturopoznawczego wymiaru. Już we czwartek odbył się wykład o wpływie globalizacji na kultury tradycyjne, pokaz dwóch filmów („Gugara”, „Czarne Złoto”) i dyskusja. W sobotę zaś pogadanka o Sprawiedliwym Handlu i odpowiedzialnej konsumpcji, poczęstunek, mapa Fairtrade’owych miejsc w Łodzi, oraz ponownie pokaz filmu „Czarne Złoto”.

 

Organizatorzy: Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”

 

Gdańsk

 

W piątek wystawa fotograficzna oraz prezentacja z degustacją produktów Fairtrade zagości w Sali Rady Miasta. W sobotę na Pikniku Integracyjnym Organizacji

Pozarządowych prezentacja idei Sprawiedliwego Handlu, prezentacja, degustacja i sprzedaż produktów Sprawiedliwego Handlu, projekcja filmów i wystawa fotograficzna. W Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu włączą się też sklepy Kuchnie Świata w warszawskim CH Arkadia oraz poznańskim Starym Browarze, ze specjalną promocją i degustacją produktów SH.

 

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”

 

 

Lublin

 

9 maja odbędzie się śniadanie Fairtrade w jednym z kawiarnianych ogródków na lubelskim Deptaku na Krakowskim Przedmieściu oraz konferencja prasowa o godz. 14.00. i akcja informacyjna wśród przechodniów. Całości towarzyszyć będzie występ muzyczny bębniarzy. Pokaz filmu „Czarne Złoto” o godz. 17.00 w Przestrzeni Inicjatyw Twórczych „TEKTURA”.

 

 

Organizatorzy: Towarzystwo dla Natury i Człowieka

 

 

Źródło: www.fairtrade.org.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.