zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • slide99

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Kawa orkiszowa

| 4 komentarzy

kawaJest deszczowy, czerwcowy wieczór. Aby poprawić sobie jakoś humor zepsuty nieprzyjemną aurą i ciągłym brakiem lata, zaparzyłam sobie kawę orkiszową – mój kolejny nabytek z orkiszu. Powiększyłam dziś tym samym moją kolekcję ekologicznych substytutów kawy. Kawę orkiszową można dostać zarówno rozpuszczalna jak i mieloną. Ja kupiłam tę drugą. W smaku podobna jest trochę do tradycyjnej kawy zbożowej. Jest łagodniejsza i jak dla mnie smaczniejsza niż opisana wcześniej przeze mnie kawa żołędziówka.

Podobnie jak wszystkie produkty z orkiszu, kawa orkiszowa dobrze wpływa na trawienie. Mimo że nie zawiera kofeiny stymuluje pracę układu nerwowego jak tradycyjna kawa.

Sposób przyrządzenia: 2 płaskie łyżki stołowe kawy orkiszowej wsypać do 0,5 litra wrzącej wody, dotować 3 min. i odstawić na 5 min. aż się zaparzy. Najsmaczniejsza jest z mlekiem lub śmietanką osłodzona lekko miodem.

4 Komentarze

  1. Ile taka kawa kosztuje? :)

  2. Ja zapłaciłam ok. 10 zł. Ceny wahają się w zależności od wagi opakowania i producenta od 8 do 15 zł

  3. Dzięki, będę musiał wypróbować w najbliższym czasie.

  4. Mieszkam w Niemczech, gdzie kasze nie są zbyt popularne, gryczaną i jaglaną kupuję sobie w Polsce, a na miejscu kupuję właśnie orkisz. W ichniejszej sieciówce Rewe jest dostępny w formie obgotowanych wcześniej ale zapakowanych w pudełko, suchych ziaren. Gotują się dużo krócej niż zwykłe, ale zastanawiam się nad ich walorami zdrowotnymi. W kaszy gryczanej, woda w której kasza się gotuje, jest prawie tak cenna jak kasza, dlatego pewnie przejdę na zwykły, surowy produkt. Czy ma Pani na ten temat jakieś informacje?

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.