Grapefruity to wiecznie zielone rośliny wysokości do 13 metrów, o liściach skórzastych i białych kwiatach. Uprawiane są obecnie w krajach strefy podzwrotnikowej – głównie w Kalifornii, na Florydzie, w Izraelu i Kubie. Pochodzą z wyspy Barbados i Jawy skąd zostały sprowadzone i gdzie do dziś są uprawiane. Jednak w stanie dzikim rośliny tej nie spotykamy.
Grapefruity są krzyżówką pomarańczy olbrzymiej (Citrus maxima) z Archipelagu Malajskiego z pomarańczą chińską (Citrus sinensis). Owoce grapefruita, mimo swoich znacznych rozmiarów rosną w gronach po kilka sztuk, stąd nazwa tego owocu: „grape” znaczy grono „fruit” znaczy owoc czyli owoc rosnący w gronach. Nazwa ta, mimo iż jest dla polskiego ucha niezbyt swojsko brzmiąca przyjęła się również u nas.
Łacińska nazwa grapefruita Citrus paradis oznacza dosłownie „cytryna z raju”, ponieważ tam skąd pochodzi wszyscy chrześcijanie byli przekonani, że Adam i Ewa zostali wyrzuceni z raju nie z powodu jakiegoś tam niepozornego jabłka ale pięknego, okazałego grapefruita. Wiara w jego „rajskie” pochodzenie może wynikać również z tego, iż mimo, że niektórym na samą myśl o kwaśnym i gorzkawym smaku grapefruita cierpnie mina, zasłyną on jako owoc bardzo korzystny dla zdrowia i urody.
Bogaty jest w witaminy, głownie w witaminę C która pomaga w obronie przed żylakami a także zapobiega i łagodzi przeziębienia, oraz w witaminy z grupy B oraz E
Zawiera wiele cennych składników roślinnych takich jak flawonoidy, fenole, pektyny, organiczny kwas salicylowy który pomaga rozpuścić nieorganiczny wapń w organizmie. Czerwony grapefruit bogaty jest w karotenoid zwany likopenem który chroni przed nowotworami pęcherza, trzustki i szyjki macicy. Występują w nim również inne kwasy owocowe, magnez, wapń, żelazo, potas i sporo innych związków zasadotwórczych.
Ułatwia spalanie tłuszczów, pobudza wydzielanie żółci, obniża poziom cholesterolu we krwi, w czym pomagają przede wszystkim białe, gorzkawe i dlatego odrzucane przez większość błonki występujące wokół miąższu.
Spożywanie grapefruitów wskazane jest w leczeniu cukrzycy. U osób spożywających ten owoc nastąpił wzrost poziomu produkowanej insuliny, zmalał zaś poziom glukozy we krwi.
Substancje znajdujące się w grapefruitach mają działanie antygrzybiczne. Likwidują drożdżaki – często skuteczniej niż stosowane w tym celu środki farmakologiczne. Ekstrakt z pestek grapefruita nierzadko pomaga usunąć symptomy kandydozy.
Inne zalety grapefruitów to
– mają niską wartość energetyczną
– przyspieszają przemianę materii – wspomagają odchudzanie
– oczyszczają organizm i usuwają toksyny
Grapefruity powinniśmy spożywać wyłącznie w stanie surowym. Konserwowanie, a zwłaszcza zagęszczanie ich soku niszczy wartość organicznych substancji, a kwasy organiczne zmienia w nieorganiczne, które mają znikomą wartość dla organizmu. Nigdy nie słodzimy grapefruitów cukrem, gdyż takie połączenie zakwasza organizm i powoduje fermentację. Nie powinno się spożywać dużych ilości grapefruitów a także innych cytrusów w miesiącach zimowych ponieważ mają one właściwości „wychładzające”.
No i jeszcze jedna ważna sprawa. Najlepiej kupować oczywiście grapefruity z upraw ekologicznych. Nie są one może tak dorodne i bez skazy jak te konwencjonalne, ale jednocześnie nie są tak naszprycowane chemią a dzięki biodynamicznemu sposobowi uprawy, ich wartość biologiczna jest nieporównywalnie większa niż owoców z upraw konwencjonalnych.
Kuracja odchudzająca
Pić codziennie przez 3 tygodnie na czczo 1 szklankę soku świeżo wyciśniętego z grapefruita lub zamiast soku zjeść cały owoc, gdyż w miąższu są pektyny wiążące się z kwasami żółciowymi zmniejszając absorbcję tłuszczów i w ten sposób przyśpieszają proces odchudzania.
3 Komentarze
Skomentuj