zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • slide99

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Czeremcha i domowy, razowy makaron

| 3 komentarzy

makaronW tym roku majówka wyjątkowo krótka i chłodna. Jednak ciągle jeszcze czuję zapach wilgotnego lasu i słodkiej czeremchy której gałązkę pozwoliłam sobie skraść i postawić w kuchni W oczekiwaniu na typowo majową pogodę, kiedy to w końcu będzie można zorganizować prawdziwy piknik pod chmurką, oszołomiona słodkim zapachem, pogrążyłam się dziś w gnieceniu ciasta na makaron. Prawdziwy domowy makaron z razowej, ekologicznej mąki i wiejskich jaj. Po leniwych dniach wypoczynku dodadzą energii potrzebnej do pracy.

O tym z czym podałam makaron, w kolejnym poście, tymczasem podaje przepis, który jest nieco przeze mnie zmodyfikowanym przepisem pochodzącym z książki kucharskiej z  1927 roku „Współczesna kuchnia domowa” Aliny Gniewkowskiej.

makarony

100 g mąki pszennej typ 850 BIO

150 g mąki pszennej razowej typ 2000 BIO

2 jaja „0″

½ łyżeczki soli

Przesiać mąkę na stolnicę, łyżką wybrać mąkę ze środka, wsypać odrobinę soli, rozbić so środka jajka zagniatamy ciasto. Początkowo trudno się formuje i kruszy, ale po pewnym czasie daje się zagnieść na dość twardo. Zawijamy ciasto w folie i wkładamy do lodówki na godzinę. Następnie rozwałkowujemy ciasto bardzo cienko po czym znowu pozostawiamy na pół godziny aby przeschło. Zwijamy ciasto w wałek i ostrym nożem kroimy w paseczki. Gotujemy w osolonej wodzie z łyżką oliwy

3 Komentarze

  1. Jaka piękna czeremcha! Moja jeszcze się nie rozwinęła, u nas trochę zimno. Ale kiedy kwitnie, wypełnia mi cały widok z kuchennego okna, wygląda jak obraz w ramach okiennych. Za parę dni już powinna rozkwitnąć. A co do makaronu, to jak długo trzeba go gotować, żeby nie był twardy? pozdrawiam .
    Monika

  2. Ja gotowałam swój ok 10 min ale wyszedł bardzo al dente. To jeszcze zależy jak grubo pokroisz ciasto, moje było dość grube. Na jednym z blogów kulinarnych własnie przeczytałam, że makaron domowy gotuje sie do wypłynięcia, zalewa szklanką zimnej wody, po czym znowu zagotowuje.

  3. bede próbowac dzis tych kluseczek.fajny przepis i wydaje sie łatwy.pozdrawiam

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.