zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Sałatowe zawijańce z humusem

| 3 komentarze

zawijanec01Sałata to kolejny symbol lata który przewija się ostatnio często przez moją kuchnię. Zawsze się znajdzie powód żeby gdzieś ją „wcisnąć”: a to do kanapki, a to do sałatki, a ostatnio znalazłam nawet przepis na zupę z sałaty… Rodzajów jej jest mnóstwo, niektóre piękne niczym kwiaty. Jest masłowa, karbowana,  lodowa, dębolistna, rzymska, roszponka, rukola…Najlepsza jednak na pewno z własnej działki, nie pryskana, nie zmęczona transportem, pełna witamin i pierwiastków, przede wszystkim magnezu i żelaza. Surowa sałata doskonale wpływa na komórki układu nerwowego i mięśnie. Surowy sok z sałaty jest prawie czarny. Jako dodatek do soku z marchwi pomaga bardzo w trawieniu. Sałata jest dobra dla osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Praktycznie nie ma kalorii a 95% jej masy stanowi woda. Jest wiec moczopędna.

Zawijańce z humusem to jeden ze sprytnych sposobów przemycenia sałaty. Stanowić mogą smaczną i zdrowa propozycję na drugie śniadanie lub przekąskę na imprezę (ładnie prezentują się na talerzu)

Składniki:

Kilka dużych liści sałaty (np. karbowanej lub masłowej)

Puszka ciecierzycy BIO

3 łyżki pasty tahini

1 ząbek czosnku

Sok z ½ cytryny

2 dymki

2 ogórki małosolne

1 papryka.

zawijanec1

zawijanec

Sałatę dokładnie myjemy i suszymy. Robimy humus: do robota kuchennego lub malaksera wsypujemy ciecierzycę, pastę tahini wyciśnięty ząbek czosnku, sok z cytryny i natkę pietruszki i wszystko razem miksujemy. Ogórki, paprykę i cebulkę kroimy w drobniutką kostkę. Mieszamy z humusem. Nakładamy na liście sałaty, zwijamy i spinamy wykałaczką.

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.