slot gacor gampang menanghttps://moodle.educarex.es/iesjgarciatellez/forum/https://frodo.iztacala.unam.mx/uapas/https://lms-hcmv.auf.org/mod/questionnaire/images/tips-and-trick/https://cec.uisrael.edu.ec/auth/cas/new/
https://karanganbungacilacap.com/https://17slotgacor.com/https://masakannusantara2024.blogspot.com/https://chord2024.com/https://www.kompasko.com/
Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców ekologicznych? | Ekoquchnia

zdrowo, pysznie i ekologicznie…

  • Zdrowo - EKO Quchnia

  • Pysznie - EKO Quchnia

  • Ekologicznie - EKO Quchnia

  • To EKO Quchnia

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców ekologicznych?

| 3 komentarze

chlopczykTwoje dziecko niechętnie patrzy na warzywa i owoce? Zapewne nie tylko Ty masz ten problem, ale trzeba szukać rozwiązania, bo przecież właśnie ekologiczne warzywa i owoce zapewniają młodemu organizmowi niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki. Z okazji Dnia Mamy, Biokurier radzi wszystkim mamom (ale także tatom) jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców. Oczywiście tych pochodzących z upraw ekologicznych.

1.    Świeć przykładem

Jak mówi stare powiedzenie ?Przykład idzie z góry?. Jeżeli mama (ale dotyczy to również taty!) nie je ekologicznych warzyw i owoców to dlaczego miałoby ich spróbować dziecko? Argumenty dotyczące potrzeby jedzenia warzyw i owoców nie brzmią wiarygodnie z ust osoby, która sama ich nie je.

2.    Załóżcie ogródek

Jedząc i częstując dziecko ekologicznymi warzywami i owocami warto w kilku słowach wyjaśnić mu ich pochodzenie i zwrócić uwagę chociażby na kwestię związane z niestosowaniem w rolnictwie ekologicznym nawozów sztucznych i chemicznych  środków ochrony roślin. Ta edukacja będzie o wiele skuteczniejsza jeżeli uda nam się założyć własny ogródek i zachęcić dziecko nie tylko do obserwowania wzrastających warzyw i owoców, ale także do pomocy przy uprawie. Ogród wcale nie musi mieć kilkuset metrów kwadratowych. W ostateczności wystarczy nawet okienny parapet? Można też o możliwość założenia ekologicznego ogródka zapytać w szkole? Jeszcze kilkanaście lat temu nie było to w Polsce ekstrawagancją?

3.    Niech jedzenie i przyrządzanie posiłków stanie się zabawą!

Jeżeli dziecko nie lubi warzyw, warto spróbować przekonać je do ich jedzenia za pomocą zabawy. Trochę fantazji pozwoli na to, by z sera, pomidora i czosnku stworzyć na kanapce śmieszną postać bądź rzecz. Dla młodszych dzieci warzywa na kanapkach układaj tak, by tworzyły roześmiane buźki, statki z żaglami, słoneczko lub lubiane przez Twoją pociechę postaci z bajek. A może razem przyrządzicie posiłek? Samo mieszanie składników sałatki (polecamy nasze przepisy na ekologiczne sałatki ) może dać najmłodszym nie tylko dużo satysfakcji, ale także zwiększyć apetyt na zdrowe jedzenie. Dziecku można także zaproponować obrywanie listków sałaty

4.    A może surowe warzywa?

Wiele dzieci lubi surowy groszek, marchewkę, kawałek papryki czy seler. Nie znoszą natomiast warzyw gotowanych. Zdarzyć się tak może na przykład w przypadku kalafiora czy brokułów. Co ważne, większość owoców i warzyw zachowuje więcej witamin i składników odżywczych jeżeli są spożywane w postaci surowej?

5.    Co powiesz na warzywa…  z grilla?

Jeżeli dziecko nie przekona się do surowych warzyw i owoców można skorzystać z okazji stworzonej w trakcie letniego, popołudniowego grilla. Wiele dzieci lubi kawałki grillowanego ziemniaka czy cukini. Na grillu dobrze sprawdza się także marchewka.

6.    Ekologiczne chipsy BIO!

Tyle się mówi o modzie na chipsy… Te, którymi wypełnione są półki naszych sklepów nie zasługują na uwagę, ale może warto sięgnąć po ekologiczne chipsy marchewkowe, kokosowe,  pomidorowe, jabłkowe lub bananowe? Jeśli już dziecko ma podjadać między posiłkami… to chyba najlepsze rozwiązanie.

7.    Nie poddawaj się i nie stosuj przymusu!

Jeżeli nasze dziecko stawia twardy opór naszej ?zdrowej krucjacie?, nie możemy się poddawać. Badania psychologów i dietetyków wskazują, że wiele dzieci musi spróbować nowego pożywienia czy smaku nawet do 10 razy zanim polubi i zaakceptuje dany produkt. Ważne by nigdy nie stosować przymusu w kontekście jedzenia warzyw i owoców, bo może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Psychologowie radzą, by zamiast ?Zjedz brokuła!? mówić raczej ?Nie musisz zjeść całej brokuły, ale spróbuj chociaż kawałek!?;)

Na pewno warto spróbować. Być może któraś z metod poskutkuje, a może nawet zadziała każda z nich. Im wcześniej zaczniemy zachęcać nasze dzieci to zdrowego, ekologicznego stylu odżywiania i życia, tym większe mamy szanse na sukces. A zdrowe nawyki i przyzwyczajenia powinny przynosić pozytywne efekty. Życzymy powodzenia!

Źródło:www.biokurier.pl

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola *.